Čo je to HCS certifikát aneb všetko o netestovanej kozmetike

Kozmetiku využívajú každý deň všetci. Bohužiaľ málokto z nás si uvedomuje, aké prípravky dnes a denne využívame. Niektoré sú bohužiaľ testované na zvieratách a také produkty by sme podporovať nemali. Je preto potrebné sa informovať o tom, čo to je HCS certifikát, aký je rozdiel medzi HCS certifikátom, vyhlásením, že firma netestuje svoje produkty na zvieratách a o mnohom ďalšom. 

Dávajte si teda pozor na to, čo kupujete. Ak nechcete podporovať testovanie produktov na zvieratách, takýmto produktom sa vyvarujte. 

Čo je to HCS certifikát 

Humánne kozmetický štandard (Humane Cosmetics Standard – HCS) je jediný celosvetovo platný certifikát udeľovaný kozmetickým spoločnostiam, ktorých výrobky (vrátane jednotlivých zložiek) nie sú testované na zvieratách. Kozmetické spoločnosti, ktoré majú certifikát HCS, nesmie vykonávať testy na zvieratách ani ich zadávať ako zákazku iným subjektom. Pre tento pojem sa niekedy aj používa Cruelty free (v preklade: bez krutosti). Zvieratá, na ktorých sa kozmetika testuje neskutočne trpia, a na konci pokusu sú usmrtené. 

Je skvelé povedať, že dnes stále stúpa množstvo firiem, ktoré netestujú kozmetiku na zvieratách. Bohužiaľ pribúda aj tých firiem, ktoré len tvrdia, že netestujú svoje produkty na zvieratách. 

Rozdiel medzi netestované kozmetikou a HCS certifikátom 

HCS certifikát je celkom ťažké získať, a keď už ho daná značka získa, platí veľkou peňažné sumu len za to, aby bol platný. Isté je však to, že firma, ktorá je Cruelty free, teda má HCS certifikát, stopercentne netestuje na zvieratách, pretože to je overené, prípadne sa to môže kedykoľvek kontrolovať rôznymi autoritami. 

Ak však len hovorí, že netestuje na zvieratách, nie je to tak isté. Nutnosťou je naozaj mať HCS certifikát. Niektoré vyhlásenia spoločností môže byť aj zavádzajúce a mätúce. Ak firma má spomínaný certifikát, nájdete na zadnej strane produktov logo v podobe zajačika.