Chyby pri užívaní liekov. Čoho sa často dopúšťame?

Dnes už sa ľudia nelieči tým, že skúša najrôznejšie babské tipy alebo prírodné bylinky. Dnes idú ľudia k lekárovi, keď je niečo bolí, a razom si nechávajú predpísať najrôznejšie lieky, ktoré im majú uľaviť od ich bolesti alebo od toho, čo je sužuje. V prípade, že patríte k ľuďom, ktorí užívajú lieky naozaj často, možno sa dopúšťate niekoľkých chýb. Nedávne štatistiky totiž ukázali, že pri konzumácii liekov sa väčšina z nás dopúšťa chýb, ktoré majú neblahý vplyv na naše zdravie. Viete, akých chýb sa dopúšťame?

Lieky nie vždy zaberú, ako majú, napriek tomu im ľudia dávajú prednosť pred prírodnými liečivami. Pravdou však je, že veľakrát lieky nezaberú tak, ako majú, pretože je nepoužívame tak, ako by sme ich užívať mali. Poďme si povedať niekoľko chýb, ktorých sa dopúšťame pri užívaní liekov a ktoré mnohokrát môžu za to, že lieky nefungujú tak, ako by mali.

Nečítame príbalové letáky

To, že máme čítať príbalové letáky, sa na obale liečiv nepíše len tak. V príbalových letákoch sa dočítame nielen o tom, v akých intervaloch máme lieky užívať, ale tiež sa dozvieme to, aké sú vedľajšie účinky alebo kto by liečivá nemal rozhodne konzumovať. Navyše v príbalových letákoch je tiež uvedené, do kedy máme spotrebovať daná liečivá. Lieky naozaj nevydrží stáročia, po uplynutí doby expirácie sa môže stať, že liečivá už nebudú fungovať tak, ako by mala.

Puli prášky

Bohužiaľ mnohí ľudia polovičiek prášky. Myslia si, že ich účinok nebude nijako narušený, ale je to práve naopak. Aj keď si hovoríte, že polovica prášku nie je tak škodlivá ako prášok celý, v skutočnosti je to horšie, než keby ste si vzali prášok celý. Lieky sa zásadne nepůlí, ak to teda neodporučí sám lekár. Rovnako tak sa lieky nedrvia, dôvodom toho je väčšie riziko vedľajších účinkov. To, že sú prášky v konkrétnej veľkosti, má svoj dôvod.

Nestrapká s fľaštičkou

Ak máme naordinovanej sirup alebo iný liek v fľaštičke, je dôležité s fľaštičkou vždy pretrepať. Aktívne zložky sa totiž vďaka pretrepaní dostanú do správneho pomeru.