Čerstvý vzduch do vášho domu: ako ho ale získať v zime?

Čerstvý vzduch je veľmi dôležitý pre naše zdravie. Zatiaľ čo v lete je veľmi jednoduché otvoriť okná a nechať ho prúdiť do svojho interiéru, v zime môže byť problém. Daždivé alebo príliš vlhké počasie ak tomu mrazivé teploty nie sú tým, čo by sme si do domu chceli pravidelne púšťať. Napriek tomu je ale potrebné dosiahnuť čo najlepší vzduch v dome. Ako na to bez kupovania drahých čističiek vzduchu?

Izbové rastliny

Jedným z najlacnejších a najlepších riešení je zaobstarať si také izbové rastliny, ktoré čistia vzduch. Škodlivé látky, ktoré sa objavujú vo vzduchu, absorbujú a vôbec im to neškodia. Naopak to môže byť na ich prospech. Platí, že jedna malá rastlinka samozrejme nedokáže vyčistiť veľký priestor. Preto je vhodné investovať do väčšieho množstva rastlín, ideálne takých, ktoré rýchlo rastú. Vhodné sú napríklad tieto druhy: zelenec, palmenka, vodenka, túlitka, spathiphyllum, scidapsus, potos alebo napríklad oblička. Čistia vzduch, a navyše ho zvlhčujú. Čo sa týka potosu alebo zelenca, to sú rastliny takmer nezničiteľné.

Jednoduchý typ na vetranie v zime

V jednoduchosti je krása. Odborníčka na environmentálne toxíny Lara Adlerová radí, ako máme v zime vetrať okná. Nezabudnite, že vetranie nie je potrebné vykonávať dlhú dobu. A tak vznikol jednoduchý trik. Otvorte jedno okno – nie príliš do širokého, stačí dvojcentimetrová škára. Potom otvorte najbližšie okno vedľa tohto okna a postupne rovnakým spôsobom otvorte všetky okná v byte. Akonáhle to bude hotové, vráťte sa k prvému oknu a zatvorte ho. Postupne zatvárajte všetky okná v takom poradí, v akom ste ich otvárali. Výsledkom je dostatočne cirkulovaný vzduch bez veľkého ochladenia.

Pozor na plynové sporáky

Plynové sporáky sú jedným z najväčších znečisťovačov vzduchu v domácnosti. Pokiaľ na ňom teda varíte, je vhodné vždy otvoriť okno. Opäť nie je treba otvárať okno doširoka, postačí malá škvírka.