Bolesť brucha. Čo znamenajú?

Raz za čas nás skrátka bolí celé telo. Niekedy je na vine pretiahnutie, inokedy na nás niečo lezie. Niekedy nás však bolí iba konkrétne časti tela, čo človeka môže prekvapiť. Pokiaľ bolí iba niektorá časť tela, ľudia sa začínajú pýtať, čo daná bolesť signalizuje. Signalizuje nejakú chorobu alebo je dôsledkom niečoho úplne iného? Pozrime sa najmä na bolesti brucha, ktoré patria k najčastejším chorobám, ktoré často nesignalizujú nič strašné, niekedy sú však symptómom vážneho ochorenia alebo zdravotnej komplikácie.

Choroby brucha sa radia naozaj k najčastejším chorobám, preto by sme sa pred nimi mali mať na pozore. Prezraďme si, čo aké bolety brucha signalizujú a čo je ich dôsledkom.

Bolesti v okolí pupku

Veľmi často nás môže bolieť v okolí pupku. Táto bolesť sa rovná bolesti tenkého čreva alebo slepého čreva. Ak sa bude bolesť opakovať, môže to byť dôsledok napríklad črevnej nepriechodnosti, čo je veľmi závažná zdravotná komplikácia. Niekedy táto opakujúca sa alebo silnejúca bolesť je dôsledkom akútneho zápalu pankreasu. Pozor na ňu a radšej si pri jej neustupovaní zájdite k lekárovi.

Bolesti v podbrušku

Pokiaľ vás trápia bolesti v podrbrušku, pravdepodobne vás sužuje bolesť vnútorných pohlavných orgánov alebo prípadne hrubého čreva či problémy močového mechúra. Dôvodom týchto bolestí môže byť napríklad zápal slepého čreva, ak bude bolesť sprevádzaná aj kŕčmi, nevoľnosťou alebo zvracaním.

Bolesti v nadbrušku

Mnohí ľudia sa tiež často stretávajú s bolesti v hornej časti brucha, teda v nadbrušku. Bolesť je väčšinou symptómom problémov so žalúdkom alebo pankreasom alebo žlčníkom. Ak je bolesť zvieravá a ak sa zrazu dostane do viacerých častí brucha, môže ísť o črevnú chrípku. Pokiaľ ale pociťujete tupú bolesť v chrbte alebo boku, ktorá sa postupne dostáva aj do dolnej polovice brucha, môže sa jednať o obličkovú koliku.