Ako zmeniť stravu pri zápale pankreasu?

Zápal pankreasu je veľmi nepríjemné a bolestivé ochorenie, ktoré si vyžaduje odbornú lekársku starostlivosť. Vzhľadom na to, že jedna z príčin tohto ochorenia je nadmerná konzumácia alkoholu a nesprávna strava, je pri a po tomto ochorení mnohokrát radikálne zmeniť jedálniček.

Koniec alkoholu a prejedanie sa

Prvá vec, ktorú budete musieť zo svojho jedálnička pri alebo po zápale pankreasu úplne vyradiť je alkohol. Okrem alkoholu sa musíte vyhnúť aj prejedaniam. Pokiaľ patríte k tým, čo majú radi letné grilovanie, ku ktorému patrí veľké množstvo mäsa a piva, budete musieť na tieto akcie zabudnúť, pretože pri zápale pankreasu je veľmi dôležité vyhnúť sa akémukoľvek tučnému jedlu.

Zmena jedálnička začína u lekára

Samozrejme, že zmena jedálnička, najmä čo sa týka obmedzenia alkoholu a tukov prospeje každému, avšak čo sa týka jedálnička pri a aj po zápale pankreasu, je veľmi špecifický a pomerne komplikovaný a často súvisí aj so zdravotným stavom iných orgánov, a preto je dôležité konzultovať to s lekárom alebo výživovým odborníkom. Spravidla tento jedálniček začína tým, že zo svojej stravy úplne vytesníte tuky, čo nie je také jednoduché, pretože to znamená okrem iného vyhnúť sa mliečnym výrobkom, mäsu, vajíčkam av podstate všetkého, čo je živočíšneho pôvodu. Takto striktná diéta sa dodržuje približne prvých päť dní, ale samozrejme záleží na okolnostiach.

Trochu uvoľnenia

Po tejto striktnej diéte nasleduje úprava, ktorá je trochu uvoľnenejšia, ale stále si vyžaduje veľké vytesnenie tukov, už si síce môžete dať mäso, ale len veľmi chudé, čo sa týka šunky, môžete si dať len tú s vysokým obsahom mäsa i mliečne výrobky musia byť nízkotučné. Hoci je táto diéta uvoľnenejšia, je stále dobré dodržiavať ju pod dohľadom lekára, pretože nízky príjem tukov znamená, že sa môžete dostať do fázy, kedy budete podvyživení, av takom prípade by vám lekár odporučil vhodný doplnok stravy alebo by vám odporučil sondu do tenkého čreva, cez ktorú by ste dostávali výživu, aby výdaj energie nebol vyšší ako príjem.

Ako dlho diétu dodržiavať?

Táto striktná diéta sa dodržiava, kým neodznie zápal pankreasu, čo je jeden z dôvodov, prečo musíte byť pod dohľadom lekára. Avšak aj potom, čo vám zápal odznie, nemali by ste sa vracať k prejedaniu a alkoholu, naopak je dobré prejsť na takzvanú žlčníkovú diétu, čo je jedna z klasických diét, ktorá nie je príliš prísna, ale zároveň zaisťuje správnu stravu. V prípade, že by ste po odznení zápalu pankreasu nedodržiavali žiadnu diétu, mohlo by sa stať, že by sa vám zápal vrátil a tá bolesti a utrpenie, ktoré to obnáša, to rozhodne nestojí.

Pri každom ochorení musíme istým spôsobom zmeniť svoj jedálniček, avšak pri zápale pankreasu je diéta veľmi striktná a rozhodne nie je dobré ju podceniť.