Ako sa zbaviť alergénov v domácnosti

Alergie sú pre dnešnú dobu typické. Je toho ale mnoho, čo pre svoje zdravie môžeme urobiť. Napríklad sa pravidelne starať o to, aby sme odstránili základné alergény v priestore.

Zamerajte sa na posteľ

Najväčší zdroj alergénov je bezpochyby naša posteľ. Síce je krásne uprataná a aspoň dvakrát do mesiaca meníme lôžkoviny, to ale nestačí. Roztoče sú jedným z najväčších pôvodcov alergií, ktoré v domácnosti nájdete.

Pravidelne by ste preto mali meniť matrace, odporúča sa raz za päť rokov. Niektoré matrace už priamo ponúkajú antialergénnu úpravu, na ktorej sa roztoče nezachytávajú.

Čo ale urobiť v medzičase? Pravidelne matrace slňte av zime mrazte. Môžete tiež prejsť na čistenie ozónom, aj tu budú skvelé výsledky vašej práce. Nezabudnite potom nechať matrac dobre vyvetrať.

Koberce nie sú ideálne

Ste zvyknutí pravidelne upratovať? Výborne. V tom prípade sa vám darí odstraňovať veľkú časť alergénov v miestnostiach, ktoré obývate. Vždy by ste mali mať na pamäti, že koberce nepatria medzi podlahové krytiny vhodné pre alergikov. Aj keď sa snažíte, nikdy sa vám nepodarí odstrániť všetky patogény. Koberce radšej vymeňte za podlahovú krytinu, ktorá je príjemná a hrejivá. Korková podlaha môže byť zaujímavý tip.

Kontrolujte vznik plesní

Ďalším významným zdrojom respiračných problémov sú vznikajúce plesne, ktoré sa môžu objaviť napríklad za skriňou v niektorej z chladnejších miestností, ale aj na matrac postele v prípade, že nemáte lamelový rošt. Vznik plesní stále kontrolujte a odstraňujte všetky ložiská, na ktoré ste narazili. Vždy používajte ochranné rukavice a okuliare a handru, s ktorou ošetrujete plesne, po ukončení práce nekompromisne vyhoďte.

Alergény v domácnosti predstavujú neustálu hrozbu pre naše zdravie. Keď sa nebudeme starať o ich pravidelné odstraňovanie, môže sa stať, že sa náš zdravotný stav bude zhoršovať.