Ako vybrať vitrínu na alkohol?

Či už prevádzkujete predajňu alkoholu, alebo ste len vášnivým zberateľom kvalitného pitia a designových fliaš, mali by ste premýšľať o zakúpení vitríny. Nielen, že vitrína fľaše ochráni pred prachom a poškodením, ale alkohol v nej bude prehľadne a efektne vystavený.

Presklené výstavné vitríny, do ktorých umiestnite alkohol, by mali stáť na tienistom mieste bez prístupu slnečného žiarenia. Liehoviny totiž pod vplyvom UV lúčov strácajú farbu a menia chuť v dôsledku zrýchleného procesu oxidácie. Neotvorené fľaše by mali byť skladované pri izbovej teplote.

Ako skladovať destiláty?

Je rozdiel medzi skladovaním vína a destilátov. Rum, whisky a podobné pitie by sa malo skladovať iba vo zvislej polohe, budete preto potrebovať dostatočne vysokú vitrínu. Pri skladovaní na boku by mohol korok presiaknuť do alkoholu a zmeniť jeho silu aj arómu. Ideálna teplota je pre destiláty do 18 °C, avšak tento faktor je podstatný skôr pri dlhoročnom uchovávaní otvorených fliaš. Destiláty vo vitríne sa odporúča skladovať vobale alebo tubusu.

Ako skladovať víno?

Pre víno vyberte takú vitrínu, ktorá umožňuje horizontálne uloženie. Korok by mal byť neustále namočený, inak hrozí jeho vyschnutie a prepúšťanie vzduchu. Okrem toho, že to sťažuje jeho vytiahnutie, mohlo by víno zoxidovať a pokaziť sa. Zvoľte čo najtmavšie miesto a rozmery podľa svojich potrieb. Ak ste investovali do archívnych vín alebo investičného alkoholu, zvážte obstaranie vitríny schladením a reguláciou vlhkosti. Pokiaľ však víno skonzumujete do niekoľkých mesiacov, je takáto investícia zbytočná.

Čo iné do vitrín umiestniť?

Okrem klasických vitrín na nožičkách môžete využiť aj závesné vitríny. Sú praktické zhľadiská miesta aj upratovania. Do celopresklených vitrín môžete okrem fliaš umiestniť aj dekoratívne poháre, vývrtky alebo zberateľské predmety týkajúce sa alkoholu. Prípadne môžete na dobre osvetlených miestach vyhradiť vitrínu na skladovanie prázdnych fliaš.