Ako na lov kaprov v zime

V zimnom období neprijíma kapor toľko potravy ako počas zvyšku roka. Preto je potrebné sa zamerať na výber správneho miesta na lov, ale tiež ponúknuť adekvátnu potravu. Ako na to?

Voľba návnady je kľúčová

Po zvyšok roka sa kapri nechávajú radi kŕmiť a pre ich zvedavosť nepohrdnú žiadnu zaujímavú potravou, ktorú im ponúknete. V zime sa ale oplatí vsádzať na istotu a dopriať im skutočne lákavú kŕmi. V tomto období sa osvedčuje carp inferno, teda špeciálne tvorené kvalitné boilies. Samozrejme môžete vyskúšať aj ďalšie návnady na kapry, ako je tigrie orech a boilies. Čím kvalitnejšie produkty zvolíte, tým väčšia je šanca, že šupináča prilákate.

Vyhľadajte závetrie

V zime sa vydajte do zátok, kde je aspoň čiastočné závetrie. Ryby sa zdržujú v miestach, kde sa vetrom voda príliš neochladzuje a čo najmenej tu pôsobia ochladzujúce prúdy, ktoré by súčasnú teplotu vody ešte viac ochladili. Niekedy sa hodí aj vyskúšať osvedčené plytčiny, a to najmä v slnečný deň.

Na riekach vyhľadajte mierny prúd

Pokiaľ mierite na rieky, opäť sa snažte cieliť na miesta, kde bude voda čo najpokojnejšia a najmenej studená. Kapri napríklad milujú priestor okolo piliera mosta, alebo sa zdržujú v blízkosti rôznych prekážok, ktoré im zaisťujú pokojnejší prúd aj dostatok sedimentu. Kapre sa vyskytujú aj v prístavoch, v slepých ramenách riek a všeobecne všade, kde nie je potrebné čeliť silnému prúdu rieky.

Nebojte sa dipovať

V zime sa naozaj oplatí zainvestovať do zaujímavého kŕmenia. Návnada by mala mať veľkosť bežného boilies, môžete ale použiť aj obľúbené dipy alebo obaľovacie pasty. Ostré esencie sú tiež na zimné obdobie vhodné. Čokoľvek, čo prinúti kapra vážiť námahu navyše a vydať sa za potravou, sa počíta. V zime môžete tiež použiť plávajúce boilies určené na zimné rybárčenie, ktoré sa bude pohybovať v hĺbke okolo 8 centimetrov nad dnom.

Zimné obdobie praje kvalitným nástrahám.