Ako správne vytiahnuť kliešťa

Teplé dni sú spojené tiež s vysokým výskytom kliešťov, ktoré ľahko chytíte nielen v lese, ale aj vo vysokých trávach, lúkach alebo len u vás na záhrade. Kliešť je nutné správne a čo najrýchlejšie vytiahnuť, aby nedošlo k infekcii, hneď, ako na neho narazíte či si ho všimnete. Ako ale kliešť správne vytiahnuť, akých chýb sa vyvarovať a na čo si dať pozor? Poďme si prezradiť akékoľvek často kladené otázky a pripravme sa na čoskoro prichádzajúcu jar.

Jednoduchý návod na odstránenie kliešťa

Najskôr si pripravte potrebné pomôcky. K vytiahnutie kliešťa môžete použiť pinzetu, klieštiky alebo kartu na vyťahovanie kliešťov. Odporúča sa tiež použiť rukavice a dezinfekciu. Pred vytiahnutím miesto s kliešťom dezinfikujeme, potom pomocou zvolenej pomôcky chytíme kliešť a pomaly kýva zo strany na stranu, kým sa kliešť nepustí. Po vybratí kliešťa na miesto použijeme opäť dezinfekciu. Vybraté kliešť je možné spláchnuť do záchodu či spáliť. Ak by sa Vám nepodarilo vytiahnuť kliešť celé, vyhľadajte pomoc lekára.

Akých chýb sa vyvarovať?

  • kliešť vytiahnite čo najskôr, nečakajte do druhého dňa
  • na kliešť nepoužívajte žiadne masti
  • kliešť nevyťahujte iba prstami (len v prípade, keď nie je iná možnosť)
  • sledujte miesto po vybratí kliešťa
  • kliešť nenechávajte žiť po vybratí
  • pri vyťahovaní s kliešťom netočte

Ako dlho sledovať miesto po vytiahnutí kliešťa?

Miesto po vytiahnutí kliešťa pravidelne kontrolujte po dobu dvoch až troch týždňov. Ak sa objaví malý červený fliačik, ktorý vás bude svrbieť, nič sa nedeje a nie je nutná panika, jedná sa o normálnu reakciu. Ak sa však objavia veľká začervenaná škvrna, ktorá uprostred vybledne, je nutné čo najrýchlejšie vyhľadať lekára.

Kliešte sú veľmi nebezpečná a spôsobujú vážne zdravotné komplikácie. Vyvarujte sa preto spomínaným chybám a nezabudnite miesto po kliešťovi riadne dezinfikovať a kontrolovať. Vyhnete sa tak borelióze alebo inému závažnému ochoreniu.