Žihľava pre zdravie. Bylinka, ktorá pomáha

Pri prechádzke prírodou by ste narazili na mnoho rastlín. Len málokto si však uvedomuje, že mnohé z týchto rastlín je vlastne liečivá. Trebárs taká žihľava – na tú nemáme dobré spomienky hlavne z detstva, kedy nás popálila prakticky ihneď, čo sme sa jej omylom dotkli. Lenže pravdou je, že práve žihľava, po ktorej vznikajú na pokožke drobné pupienky, patrí k bylinkám, ktoré vedia liečiť v celej svojej kráse. Liečivá je totiž každá časť žihľavy čiže ako vňať, tak aj koreň a semená.

Dalo by sa povedať, že žihľava sa pýši výnimočne pozitívnymi účinkami na zdravie. Pôsobí ako vnútorne, tak aj vnútorne. To už ale vedeli v dávnej histórii, kedy žihľavu využívali hlavne na prečistenie žalúdku. Ak by ste nahliadli do historických herbárov, zistili by ste, že žihľava sa ďalej využívala aj pri ochorení priedušiek, dne a tiež pri vypadávaní vlasov. Podobne sa napokon využíva aj dodnes.

Aké sú účinky žihľavy?

Ako už bolo spomenuté, žihľava pôsobí ako vnútorne, tak aj zvonka. Čo sa týka vnútorných pozitívnych účinkov, uľavuje napríklad od chorôb dýchacích ciest, tiež napomáha pri poruche krvotvorby či uľavuje od hnačkových ochorení, ktoré môžu byť spojené aj s krvácaním. Tiež je prvou pomocou pri vysokom krvnom tlaku alebo pri zväčšenej prostate, pri ktorej sa používa hlavne koreň z rastliny.

Čo sa týka vonkajších pozitívnych účinkov, žihľava uľavuje od niektorých kožných chorôb, ako sú ekzémy alebo vyrážky. Okrem iného sa používa pri starostlivosti o vlasy. Ako už bolo spomenuté, mierni vypadávanie vlasov.

Semienka sú často zanedbávané

Žihľava je bylina, ktorá pomáha v celej svojej kráse. Inými slovami pomáhajú prakticky všetky jej časti. Dokonca aj semienka, ktoré sú bohužiaľ veľmi často zanedbávaná. A je to škoda – práve semienka sa totiž pýši radom pozitívnych účinkov. Napríklad pomáhajú pri vyčerpaní alebo podporujú fungovanie pamäte, ktorú zároveň zlepšujú.