Čím hnojiť izbové rastliny?

Izbové rastliny robia z domácnosti útulné a príjemné miesto. Treba však tiež konštatovať to, že nie v každej domácnosti sa rastlinám dobre darí a žije. V niektorých príbytkoch by ste našli rastliny naozaj v hroznom stave. Dôvodom toho nie je nedostatok zálievky alebo zlé umiestnenie, ale skôr hnojivo, na ktoré mnohí pestovatelia zabúdajú. Lenže rastliny potrebujú k svojmu životu živiny, ktoré im našťastie možno dopriať aj inak ako z kvalitného hnojiva kúpeného v záhradníctvach alebo hobbymarketoch.

Pokiaľ pestujete izbové rastliny, mali by ste nezabúdať na ich prihnojovanie, ktoré je naozaj kľúčové a veľmi dôležité. Ak zabúdate na hnojenie, rastlina nemá potrebné živiny a nemôže dobre rásť. Nemusíte však utrácať za drahé hnojivá, ktoré by ste kúpili v záhradníctvach. Hnojiť môžete aj tým, čo máte doma.

Lóger z kávy

Patríte k ľuďom, ktorí milujú silnú kávu? Určite si robíte kávu takú, že vám po jej vypití ešte zostane lógr v hrnčeku alebo kávovare. Nevyhadzujte ho do odpadu, je to veľká škoda. Radšej lógr z kávy použite ako hnojivo. Rastliny ho doslova milujú. Je to zdroj horčíka, dusíka, aj fosforu, je to zároveň zdroj medi a draslíka. Stačí, keď raz za pol roka zmiešate usadeninu z kávy so substrátom pre izbové rastliny a razom vám kvety budú nádherne kvitnúť. Je to skvelé hnojivo napríklad pre muškáty, oleandre alebo pre hortenzie.

Šupky z jabĺk aj cibule

Vedeli ste, že efektívnym hnojivom sú aj šupky? Napríklad šupky z jabĺk stačí pridať do kvetináča pri presádzaní rastlín. Skvelým hnojivom sú aj šupky od cibule, ktoré je dobré nechať minimálne dva dni lúhovať. Výluhom potom rastlinu zalievajte. Šupky z cibule sú tiež efektívnym bojovníkom proti voškach alebo iným parazitom.

Zdrojom minerálov sú však okrem iného aj banánové šupky, ktoré opäť nejakú dobu lúhujte a potom výluhom zalievajte izbové rastliny. Rastlinám touto zálievkou dodáte nielen potrebný draslík a fosfor, ale aj vápnik.