Ako bojovať proti slimákom?

Počas leta sa musí záhradkári potýkať s nejedným problémom na záhrade. Rastliny totiž môžu napadnúť nielen choroby, ale tiež ich môžu napadnúť škodcami, konkrétne slimáci. Ak sa vyskytnúť choroby alebo škodcovia na záhrade, môže dôjsť k zničeniu úrody, o ktorú sa tak veľmi staralo. Ak sa chcete počas leta naozaj žať hojnú úrodu, treba bojovať hlavne proti spomínaným slimákom, ktorí vyliezajú zo svojich domovov vo chvíli, keď zaprší. Buďte preto na ne pripravení.

Ponúka sa však otázka, ako sa slimáky bojovať. Existuje rovno niekoľko spôsobov, ako sa slimáky bojovať efektívne a ako s nimi rýchlo zatočiť. Na úvod je však potrebné si tohto škodcu trochu predstaviť. Jedná sa o suchozemského nahého ulitníky, ktorý pochádza z čeľade slimákovitých. Milujú hlavne temné prostredie, kde sa teploty pohybujú v rozmedzí medzi trinástimi až osemnástimi stupňami. Ako sme spomenuli, zo svojich domovov vychádza hlavne po daždi, preto je treba s nimi počítať a nepodceniť ich.

Ako sa zbaviť slimákov?

  • Zbierajte je. Tým nikdy nič nepokazíte, navyše budete mať istotu, že sa nikam ďalej nepohnú a že vaši úrodu nezničí. Ideálne ich zbierajte po ránu či za súmraku. Vysoké teploty totiž môžu slimákmi zahnať späť do ich domovov.
  • Soľte je. To je tiež efektívny spôsob, ako sa ich zbaviť. Stačí si vziať vrecúško soli a každého slimáka, ktorého nájdete, posoľte. Slimák sa pod ťarchou soli doslova rozpustí a nebude žiadnou hrozbou pre vašu úrodu.
  • Tipujte to, čo slimákom nechutí. Je to síce ťažké vychádzať týmto škodcom ústrety, ale je to tiež možnosť, ako zabrániť tomu, aby vaši úrodu nezničili. Stačí, keď rastliny, ktoré im nechutia, zasázíte na okraje záhonov. Tým je odradíte. Slimákmi doslova odpudzuje hortenzie, levandule, tiež nevädza, ďalej kosatec, tymian, petržlen alebo nechtík a bodliaky.