Aj pankreas môže ochorieť alebo najčastejšie ochorenie pankreasu

Nemusíme vám určite hovoriť, že nádcha nie je to najhoršie ochorenie na svete. Je oveľa viac horších ochorení, ktoré vás môže stretnúť, prechladnutie zvané nádcha naozaj nie je nič hrozné v porovnaní napríklad s ochorením pankreasu. Rovnako ako ostatné orgány v tele má aj pankreas nezastupiteľnú funkciu a je nutné ju počúvať. Pokiaľ rozoznáte nejaké príznaky či alarmy, radšej zamierte k lekárovi. Ochorenie pankreasu nie je sranda, čím skôr sa podchytí, tým skôr dôjde k ich vyliečeniu. Prezraďme si, aké ochorenia slinivku postihujú najčastejšie.

Ako už bolo spomenuté, pankreas je časť tela, ktorá má nezastupiteľnú funkciu ako každý iný orgán v tele. Bohužiaľ aj táto časť tela, tento orgán môže ochorieť, najčastejším ochorením je zápal pankreasu.

Akútny zápal pankreasu

V prípade akútneho zápalu pankreasu sa pacient trápi nečakanou silnou bolesťou, ktorá sa objavila v ľavom boku. Táto bolesť môže nepríjemne vystreľovať až do chrbta. Príznaky akútneho zápalu pankreasu sa často objavia po konzumácii vyprážaného mastného jedla alebo po väčšej konzumácii alkoholu. Na vine ale môžu byť aj mliečne výrobky. K nepríjemnej bolesti sa pridajú okrem iného aj nevoľnosti, opakované zvracanie, môže sa vyskytnúť zvýšená teplota, zrýchlený tep alebo prípadne aj plynatosť.

Akútny zápal pankreasu sa nerieši inak ako s lekárom. Je nutné ihneď vyhľadať lekársku pomoc, rovnako tak je nutné následne brať infúzie a antibiotiká, následne prichádza čas na obmedzenie jedla a pitia. Pri tomto type zápalu pankreasu nie je pankreas trvalo poškodený.

Chronický zápal pankreasu

Pankreas je bohužiaľ poškodený v prípade, že dôjde ku chronickému zápalu pankreasu. Tu liečbe prebieha pomocou predpísaných liekov, je nutné dodržiavať prísnu diétu a musí sa vynechať alkohol. Medzi typické príznaky patrí znížená produkcia tráviacich enzýmov, s čím sa spája nechutenstvo, chudnutie a okrem iného aj bolesť brucha, a to ako pri jedle, tak po jedle.