Adventný veniec je dnes tradíciou. Kde sa ale vzal?

S príchodom vianočných sviatkov sa do slovenských domácností dostávajú rôzne vianočné dekorácie. Nechýba vianočný stromček, svetielka a napokon ani adventný veniec, pri ktorom na malú chvíľu zostaňme. Viete, kde sa vianočný adventný veniec vlastne vzal? Odkiaľ prišiel a aký by mal vlastne byť?

Z adventného venca sa behom chvíľky stala tradícia. Žiadna domácnosť si nevie predstaviť štedrovečerný stôl bez jednej takej dekorácie. Dokonca sa nachádza v domácnostiach naprieč vierami. Nielen kresťania, ale aj ateisti sa tešia z tohto aranžmánu, ktorý má odpočítavať príchod vianočných sviatkov.

Adventný veniec medzi nami už od nepamäti

Stále však nebola zodpovedaná hlavná otázka, a síce kde sa vianočný adventný veniec vlastne vzal. Podľa odborníkov je medzi nami už od nepamäti. Vraj sa objavil už v čase, keď do sveta prišlo kresťanstvo. Vtedy však ešte nemal kruhovitý tvar, ale hovorilo sa predovšetkým len o sviečkach, ktoré boli symbolicky používané v Európe a ktoré mali odpočítavať príchod vianočných sviatkov.

Je však pravdou, že sa nájdu ľudia tvrdiaci niečo trochu iné. Niektorí sú toho názoru, že adventný veniec nie je starší ako 180 rokov. Vraj mal prísť do Európy až neskôr. Avšak aj v tomto prípade bolo jeho úlohou odpočítavanie vianočných sviatkov.

Kruh ako základ adventného venca

Všeobecne sa vie, že adventný veniec má symbolizovať požehnanie Krista skrze štyri sviece svetových strán. Základom tejto vianočnej dekorácie je kruh, v ktorého strede môže byť svieca piata, biela, ktorá sa však zapáli až na Štedrý deň a vyhorí bezo zvyšku.

Dnes má adventný veniec prevažne štyri sviečky s tým, že sú rôzne sfarbené. Väčšinou si ich ľudia ladia do farieb stromčeka alebo vianočných dekorácií ako takých. Vence dnes už nutne nie sú z pravého ihličia, ale sú nahradené plastom.

Plast sa bohužiaľ stal súčasťou slovenských vianočných sviatkov. Adventná výzdoba sa stala dobrým marketingovým ťahom a ozdoby všeobecne (nielen vianočný adventný veniec) je vyrobený z nevoniaceho a neprirodzene vyzerajúceho plastu.