Aby vám matrac dlho vydržal, je potrebné sa o ňu starať. Ale ako na to?

Mnohé veci majú svoju spotrebu, majú dátum svojej trvanlivosti. A aj keď to ľudia nechcú počuť alebo si to nepriznávajú, je na tom rovnako obyčajný matrac. Práve matrac sa podieľa na kvalite nášho spánku, preto keď už sa dlhšiu dobu prebúdzame s bolesťou chrbta alebo s bolesťou hlavy, je načase matrac vymeniť alebo aspoň ho skúsiť otočiť, čo by sa malo tiež pravidelne konať. Ak však otočenie nepomáha, zavítajte si do obchodu pre nový pružinový matrac alebo zdravotný matrac, na ktorom sa vám už bude spať zase ako v rozprávke. Len sa ale o tú novú poriadne starajte, nech nevydrží chvíľku ako tá predchádzajúca. Nestačí len dobre vybrať matrac, ale práve sa o ňu tiež starať.

Matrace skutočne majú dátum svojej trvanlivosti. Väčšinou vydržia niekoľko rokov, je však potrebné, aby sme sa o ne starali. Pokiaľ budete venovať svoj čas pravidelnej starostlivosti o matrac, matrac vydrží krapet dlhšie, než by ste očakávali. Na chvíľku tak odložíte ďalšie investovanie do nového matraca ako takého.

Aby ste nestrácali čas zisťovaním, ako sa o matrac starať, máme pre vás niekoľko bodov, ktoré vám prezradia, ako sa o matrac správne starať.

Ako sa starať o matrac

  • Matrac je nutné pravidelne vetrať, aj keď je veľmi priedušný. Matrac vetraním zbavíte vlhkosti, ktorá je dôvodom, prečo sa v matraci usídľujú plesne.
  • Matrac by sa mal pravidelne otáčať. Dôvodom je zabezpečenie lepšieho odvetrávania, čo je dôležité, pretože sa telo počas spánku veľmi potí.
  • Pokiaľ má matrac snímateľný poťah, čo už dnes má drvivá väčšina matracov, mali by ste ho v pravidelných intervaloch prať. V práčke sa perie na krátky cyklus na zhruba štyridsať stupňov.
  • Ak sa vám zdá byť matrac krapet deformovaný, oplatí sa ho na pár dní otočiť. Matrac sa zase dostane do svojho pôvodného stavu a vám sa opäť bude spať ako v rozprávke.
  • V prípade čistenia poťahu sa vždy vyhnite chemikáliám, ktoré by vám mohli následne spôsobiť len kožné alebo iné zdravotné problémy.