Bojujeme so škodcami zeleniny bez chémie

Patríte k tým, ktorí si na svojej záhrade aktuálne pestujú paradajky, kapustu alebo napríklad skvelé uhorky? Potom pravdepodobne zvádzate aj boj so škodcami, ktorí patria k nepriateľom každého záhradkára. V drvivej väčšine ľudia bojujú s touto nepríjemnosťou menom škodcami chemickými prípravkami, ale je to veľká škoda. S pásavkami alebo ďalšími likvidátormi našej vypestovanej zeleniny je možné totiž bojovať ešte inými spôsobmi, a to bez chémie.

Keď sa rozhodneme pre pestovanie vlastnej zeleniny, je to predovšetkým z toho dôvodu, aby sme sa vyhli všetkému chemickému. V obchodoch kupujeme potraviny, ktoré sú počas svojho pestovania striekané kto vie, čím, preto od nich dávame ruky preč a snažíme sa, aby sme si vypestovali poctivú zeleninu bez chémie. Lenže mnoho ľudí to pokazí tým, že v boji proti škodcom predsa len chemický postrek použije. V takej chvíli sa jeho zelenina stáva tou, ktorú si mohol kúpiť v najbližšom supermarkete. Začnite preto svoju zeleninu zachraňovať iba nechemickým spôsobom a uvidíte, akú skvelú zeleninu vypestujete.

Stavte na prirodzených nepriateľov škodcov

Tými najlepšími likvidátormi škodcov sú ich prirodzení nepriatelia, ktorých na nich môžete poslať. Patrí k nim slunéčko sedmitečné, ktoré dokáže počas štrnástich dní zjesť skoro tri stovky vošiek! Dospelý jedinec slunéčka sedembodkového dokáže zjesť až šesťdesiat vošiek denne, čo je úplne fantastické!

V boji proti škodcom sú veľmi užitoční aj iní prirodzení nepriatelia. Myslí sa tým napríklad žaby, taktiež jašterice, ďalej ježkovia alebo aj niektoré druhy vtákov.

Bylinky taktiež pomáhajú

S bojom proti škodcom by ste mali začať hneď v okamihu, keď sadíte danú zeleninu. Medzi jednotlivé rastlinky vysádzajte konkrétne druhy byliniek, pretože tie vedia odpudzovať škodcov naozaj efektívne. Ponúka sa napríklad kôpor, ktorý dokáže odpudiť beláska kapustového. Ďalej kapucínka väčšia, ktorá zase pôsobí proti voškám. Levanduľa bojuje proti plošticiam a šalvia zase proti slimákom. A čo chren? Ten je efektívnym pomocníkom v boji proti mandelinkám.