5 najstresujúcejších okamihov v živote ženy

Líšia sa najstresujúcejšie okamihy v živote ženy a muža? Pre každého človeka je záťažou úmrtie blízkeho človeka alebo zníženie príjmu. Ale pokiaľ ide o svadbu a pôrod, asi s nami budete súhlasiť, že ženy ich prežívajú omnoho intenzívnejšie. Aj pre mužov môžu byť záťažou, ale žien sa týkajú priam bytostne. Aké sú ďalšie tri veľké stresory v živote žien?

1. Svadobné prípravy a svadobný deň

Hoci je svadba pozitívnou udalosťou, je s ňou spojené veľké množstvo stresu. Plánovanie spoločenskej udalosti bez skúseností s organizovaním večierkov je pomerne náročné. Navyše, mnohé nevesty túžia po desiatkach drobných detailov, ktoré by mali spolu ladiť a úplne napĺňať ich predstavy. Ak ste to zažili, spomeňte si, čo všetko je potrebné vybaviť na svadbu.

Miestnosť, obrad, fotografa, hudobníkov, pozvánky, darčeky pre hostí, svadobné menu a občerstvenie, tortu, kyticu, šaty, výzdobu… Primiešajte k tomu zopár rodinných konfliktov a príbuzných, ktorí nevedia jasne povedať či prídu a najrôznejšie ďalšie starosti

Dobrým spôsobom ako znížiť množstvo stresu zo svadby je otvorená komunikácia s príbuznými. Pomáha aj stanovenie troch priorít, napríklad fotografie, sála a jedlo. Pri plánovaní by sa mal zapájať aj ženích a časť povinností je vhodné delegovať na iných členov rodiny alebo na priateľov.

2. Pôrod

Čo viac k tomu dodať. Žiaden pôrod nie je rovnaký ako ten predtým a žena pred ním nemôže očakávať, do čoho presne ide. Niektoré priateľky ju presviedčajú, že nič krajšie nezažili. Iné sa rady podelia o hororové príbehy z pôrodnej sály a bolesti, ktoré u nich pretrvávajú až doteraz.

Pri príprave na pôrod musí žena dbať na svoju psychickú pohodu. Silný stres celý proces iba zhoršuje, preto je potrebné zamerať sa na relax a tela i mysle. Na istý čas sa izolujte od priateľov a známych, ktorí vám hovoria iba negatívne veci a strašia vás.

3. Starostlivosť o novorodenca

Bábätko príde do nášho života ako veľká voda a zmení úplne všetko. Spánková deprivácia je základným stavebným kameňom obrovského stresu pre telo. Okrem toho musí žena udržiavať pozornosť a bdelosť kedykoľvek ju dieťa potrebuje, čo je rovnako vyčerpávajúce. Jej potreby sú odsunuté na vedľajšiu koľaj.

V prvom rade musíte dobre porozmýšľať, akú výbavičku pre bábätko vziať do pôrodnice. Základné potreby by mali byť nachystané ešte pred pôrodom. Prvých šesť týždňov zalarmujte všetkých príbuzných a prijmite každú ponúknutú pomoc. Navaria vám? Výborne. Postrážia bábätko aspoň kým si dáte sprchu a zjete teplú polievku? Skvelé. Pošlite ich na nákup, dovoľte im upratať, hlavne sa netvárte, že všetko zvládnete sama.

4. Veľké rodinné oslavy

Zorganizovať veľkú rodinnú oslavu sa náročnosťou podobá malej svadbe. Žienky chcú mať všetko tip top, od jedla až po drobné detaily, akými sú napríklad rodinné tričká na fotenie. Kvôli tomu zažívajú omnoho viac stresu ako muži. Skĺbiť program mnohých členov rodiny, ktorí často bývajú v rôznych mestách, alebo dokonca štátoch, je fuška. Spomínanie na takéto stretnutia pri prezeraní fotografií je však veľmi príjemné, a tak tento stres stojí za to.

5. Odchod detí z rodiny

Pre svoje deti chceme to najlepšie – od prvej čiapočky až po životného partnera a bývanie. Keď príde chvíľa, kedy dieťa oficiálne opúšťa domov svojich rodičov a začína novú, vzrušujúcu kapitolu svojho života, objavuje sa tzv. syndróm prázdneho hniezda. A hoci ho prežívajú obaja rodičia, mamky sú o niečo smutnejšie. Na druhej strane, muži intenzívnejšie prežívajú vlastný odchod do dôchodku.

Okrem radosti z toho, že dieťaťu sa darí, pomôže aj plánovanie zaujímavých aktivít, na ktoré doteraz nebol čas. Cestovanie nie je dostupné pre každého, ale rovnako napĺňajúce sú návštevy kultúrnych podujatí, obnovenie starých priateľstiev, záhradkárčenie, chovanie domácich miláčikov alebo umelecká tvorba. Jednoducho čas, ktorý žena  investovala do detí, môže teraz venovať vlastným záujmom. A tak sa zo stresu stáva príjemná príležitosť rozvíjať sa.