Zaujímavosťou o víne: zoznámte sa s nápojom, na ktorého dne sa skrýva pravda

Víno patrí k najobľúbenejším nápojom nielen v Česku, ale aj vo svete. Vieme, že sa vyrába z hrozna zberaného najmä na konci leta, začiatkom jesene. Každá odroda však vyžaduje iný prístup a každý typ vína inú mieru pozornosti. Či už patríte k aktívnym konzumentom, alebo dokonca k vášnivým vinohradníkom, poďme si prezradiť niekoľko zaujímavostí o víne – nápoji, na ktorého dne sa skrýva pravda.

České vína majú viac odrôd ako tie svetové

Vedeli ste, že české vinárstvo je v niečom významnejšie ako to svetové? Máme totiž viacero odrôd ako vo svete! Rozmanitosť nielen českých, ale predovšetkým moravských vín je unikátna, a to skutočne vo svetovom porovnaní. V Českej republike sa pestuje rovno päťdesiat odrôd, z ktorých mnoho je na našom území aj vyšľachtených. A to je napokon dôvod, prečo sa všetkým týmto odrodám na našom území tak darí.

Pre nás sú typické odrody napríklad Veltlínske zelené, Svatovavrinecké, Rizlingy rýnsky alebo vlašský.

Niektorí ľudia sa vína regulárne boja

Aj keď sa medzi nami nachádzajú skôr jedinci, ktorí majú víno v láske, nájdu sa tu aj tí, ktorí sa vína regulárne boja. A nemôžeme im to mať ani za zlé, môžu totiž trpieť fóbiou, a to takzvanou oenofóbiou.

Ide o strach z vína. Tí, ktorí spomínanou fóbiou trpia, majú z lahodného moku doslova panickú hrôzu. Je to ťažko uveriteľné, ale je to tak.

V jednej lokalite až 550 pivníc

Nie je žiadnym tajomstvom, že patríme ako národ k vášnivým vinohradníkom. A aj keď naše kroky putujú väčšinou na Moravu, kde sú vína naozaj fantastické, vína sa vyrábajú aj inde. Mimochodom, vedeli ste, že v jednej lokalite sa nachádza až 550 pivníc? Hovoríme o Mutenských Budách, ktoré sa nachádza na okraji Mutěnic, konkrétne pod Mutenickými vinohradmi.

Pivnice sú tu rôzneho veku a celkovo ich obhospodaruje rovno šesť stoviek vinárskych rodín. Inými slovami je tu o víno skutočne dobre postarané!