Umenie byť sami sebou

Hlavne buďte vždy sami sebou. Toto spojenie je asi počuť odvšadiaľ a možno už ste na ne alergickí. Poznávať svoje vnútro je desne a niekedy až desivo trendy. Čo máme ale naozaj urobiť, aby sme boli v kontakte so sebou samými, nám nikto nepovie. Niekoho, kto je takzvane naozajstný, spoznáte asi okamžite. V jeho spoločnosti sa väčšinou cítite veľmi pokojne a bezpečne, aj keď títo ľudia nehovoria vždy veci, ktoré sú zrovna příjemné.Co vyžaduje byť autentický a neklamať sám sebe Ide o to žiť v súlade s tým, čomu sami veríme. V detstve sme sa asi naučili konať tak, aby sme sa najmä páčili všetkým ostatným, nie konať podľa seba a pravdivo. Každá lož je pre náš mozog i telo veľký stres, čo odhalí detektory. Potíme sa a búši nám srdce.

Konať s rozvahou, než čokoľvek vyslovíme nahlas

Nevykladajte každú svoju myšlienku, niektoré z nich môžu iné zbytočne ponížiť a raniť, čo ste asi nechceli. Rovnako tým nikomu nepomôžete, musí si na to dôjsť každý sám. Keď sa vás kamarátka opýta, čo si vlastne myslíte o jej novom priateľovi, nehovorte hneď, že to je nýmandi s nulovým príjmom. Spýtajte sa jej, ako sa s ním vlastne cíti ona, či je jej s ním dobre. Táto taktika nefunguje. Presvedčte sa, že poznáte fakty, nie nejaké domnienky. V prípade, kedy sa vám nepáči niečí správanie, vždy nemusíte mlčať, ale ani nemusíte hovoriť, čo k dotknutému cítíte.Vnímejte svoje telo. Naša myseľ veľmi často spracováva impulzy, ktoré naša fyzická schránka už dávno zachytila. Keď poviete nahlas nejakú lož, zrazu vám oťažejú čeľuste a nevedomky šklbnete ramenom. Telo sa totiž len tak oklamať nedá. Keď zažívate emóciu, ktorá je naopak pre vás ozajstná, máte husiu kožu. Keď hovoríte a robíte to, čomu naozaj veríte, cítite sa naozaj slobodní a prežívate takú tú naozajstnú ľahkosť bytia.

Neriešte žiadne cudzie záležitosti

Veľa stresu je v našom živote spojené s tým, že sa zaoberáme cudzími problémy, nemáme možnosť zmeniť. Sústrediť sa na životy našich blízkych, znamená nevidieť svoj vlastný. Je v tom aj určitá dávka arogancie, pretože my nemôžeme vedieť, čo jednoducho potrebuje niekto iný. Kašlite na rady dávané ostatným. Ide vždy o projekciu našich vlastných predstáv, obáv a nejistoty.Přijměte svoju nedokonalosť a fakt, že nie sme perfektní. Nemôžeme vždy jednať perfektne a tak, ako by sme od seba očakávali. Je ľahké prijímať svoje kladné vlastnosti, to, čo sa nám na sebe páči. Ale akonáhle sa stretnete so svojím tieňom a správaním, ktoré na sebe viete odsúdiť a poučiť sa z toho, môžete žiť v pokoji. Akceptujte svoju nedokonalosť, kvôli ktorej sa trápite.