Trochu iné izbové rastliny. Poznáte ich?

Už vás nebaví pestovania bežných izbových a chceli by ste svoju prírodnú súčasť interiéru doplniť niečím neobvyklým a zaujímavým? Prestavíme vám niekoľko netradičných a zvláštnych rastlín.

Řasokoule zelená

Tiež prezývaná Japonský škriatok. Táto zvláštna rastlina pochádza z ďalekých krajín chladného severu, ako je Island, Estónsko, Škótsko, ale nájdeme ju aj v Japonskom jazere Akan. K svojmu životu totiž potrebuje len malé množstvo svetla a studenú až ľadovú vodu.

Je to vlastne zoskupenie zelených rias vymodelovaných pôsobením vodných prúdov a omieľaním o kamene do tvaru gule. V našich podmienkach sa dá pestovať ako ozdobná rastlina v nádobke s vodou, avšak je potrebné ju pravidelne tvarovať mnutím v ruke. Jej povrch je mäkký a hebký, preto táto činnosť pôsobí ukľudňujúcim dojmom. Řasokoule je veľmi príjemná na dotyk a jej tvarovanie je relaxáciou aj pre myseľ, preto postupne získava na čoraz väčšej obľube.

Tilandsie

Tieto zaujímavé rastliny pochádzajú z dažďových pralesov Južnej Ameriky, kde voľne visí zachytené na kmeňoch stromov a sú pravidelne obmývané častými dažďami.

Doma ich môžeme pestovať dekoratívne zavesené na kuse dreva alebo aj v nádobe, kde si vytvoria vlastné mikroklímu. Nie je potrebné ich zalievať, len pravidelne rosiť. Niektoré druhy tilandsie môžu náš domov rozžiariť aj zvláštnymi rôzne farebnými kvetmi.

Živé kamene

Sukulenty, ktoré si vyvinuli prírodnú maskovanie, kedy je možné ťažko rozoznať od kamienkov na zemi. V kvetináči pôsobí veľmi roztomilo, ako malé živé rozsypané kamienky. Sú veľmi drobné a nenápadné, avšak keď začnú kvitnúť, rozvinú sa ich kvety do nebývalej krásy.

Machové obrazy

Veľkým hitom v dekorovanie bytu rastlinami sa stávajú machové obrazy. Je to množstvo malých mechových vankúšikov zostavených a prichytených do rámu obrazu. Tieto obrazy sú dofarbované zelenou farbou, avšak to im nebráni čistiť vzduch v miestnosti a prinášať pozitívnu atmosféru do priestoru.

Machové obrazy sa veľmi hodí do prírodne ladeného interiéru, ich prírodné štruktúra pripomína stromy v pralese videnej z výšky.