Trápia vás schizofrénia? Toto sú jej najčastejšie príznaky

Vo chvíli, keď sa u pacienta prejaví duševné ochorenie, nie je sám schopný si pomôcť. Všetko je ale oveľa ľahšie, ak si uvedomí, že má určité ťažkosti, ktoré treba riešiť. Schizofrénia je jednou z tých, ktoré prichádzajú nenápadne, ale môžu mať vážnejšie následky. Spoznajte jej príznaky včas.

Schizofrénie si nevyberá

Zasiahnuť môže ako ženy, tak mužov a väčšinou sa prejavuje až v strednom veku. Preto môže svojho nositeľa naozaj prekvapiť. Vnímanie je zrazu mimo realitu, mozog pracuje inak, než je obvyklé, a to môže viesť k nebezpečným situáciám.

Halucinácie

Nemusí to byť len prepracovaním, keď vo svojej hlave spozorujete zmeny. Ľudia trpiaci schizofréniou majú sluchové aj zrakové halucinácie, ktoré im môžu spôsobovať zmätenie, strach a nepríjemné situácie. Ak sa u vás taká nepríjemnosť opakuje, určite neváhajte s návštevou doktora.

Podobné ťažkosti môže pacient zaznamenať pri komunikácii s ostatnými. Schizofrénia často vedie k tomu, že ľudia hovoria zmätene, nedokážu v pokoji premýšľať a ich odpovede nedávajú zmysel alebo sú mimo tému.

Zmätené myšlienky a halucinácie často vedú pacienta tiež k tomu, aby konal. Až v tejto chvíli sa schizofrénie stáva nebezpečnou pre pacienta alebo jeho okolie.

Negatívne ovplyvnenie života

S odbornou pomocou sa vyššie spomínané príznaky dajú riešiť. Horšia situácia však nastáva vo chvíli, keď sa pacient uzatvára do seba, na svoje emócie už nereaguje a stáva sa chladným, až bez citu. Veľakrát už len zo strachu táto osoba nie je schopná reagovať aj na silné emočné zážitky.

Nič ju nespôsobí pocit smútku, radosti alebo iné silné emócie a zdá sa, ako by takýto človek len prežíval. Aj keď sa zdá, že je na prvý pohľad pacient s takouto situáciou vyrovnaný a prijíma ju, v skutočnosti potrebuje odbornú pomoc ešte viac. Lekár predpisuje pomocné látky, ktoré negatívne prejavy utlmujú, a naopak podnecujú k príjemnému prežívaniu reality.