Tipy pre balkónovú záhradu

Mať vlastnú záhradu, o tom sníva nejeden človek. Bohužiaľ len málokto má okolo domu dostatok miesta, aby si záhradu založil, prípadne mnoho ľudí žije v bytových jednotkách, a tak nemajú možnosť si vybudovať záhradu, o ktorej snívajú alebo ktorú si želajú. Našťastie ani tí, ktorí žijú v byte, si nemusia zúfať, pretože sa ponúka možnosť založiť si takzvanú balkónovú záhradu. Ako na to?

Aj balkón môže byť takou vašou oázou pokoja. Aj balkón môžete mať plný kvetov, môže byť krásne farebný, plný vôní alebo vlastnoručne vypestovaných byliniek. V prípade, že sa rozhodnete takto premeniť svoj balkón, prezradíme vám niekoľko tipov, ako na balkónovú záhradu, aby ste sa jej mohli kochať a chváliť.

Dôležitý je výber rastlín

Zo všetkého najdôležitejšie je správne vybrať balkónové rastliny. Ponúka sa mnoho možností. Pokiaľ chcete, aby vám balkónová záhrada robila radosť, oplatí sa investovať hlavne do pestrofarebných kvetov, ktoré majú nádherné farebné kvety. Ideálne sú napríklad muškáty alebo ibišteky, ale samozrejme sa nebojte ani byliniek, vďaka ktorým budú jednotlivé pokrmy, ktoré uvaríte, úplne bezkonkurenčné.

Rastliny dobre rozvrhnite a nakombinujte

Aby vaša balkónová záhrada vyzerala naozaj ako nová, mali by ste jednotlivé rastliny na nej dobre rozvrhnúť a nakombinovať. Rastliny rozvrhnite podľa svetových strán. Nie všetkým rastlinám sa darí na všetkých svetových stranách, tak na to pamätajte.

Práve podľa vlastností a požiadaviek jednotlivých kvetov jednotlivé rastliny nakombinujte. Pokiaľ je váš balkón vystavený slniečku, dajte k sebe rozchodník, begóniu a petúniu. To sú kvety, ktoré slniečko milujú a nevadí im slniečko priame a ostré. Na južne orientovaný balkón sa hodí aj pakosť krvavá alebo myseľovitá guma, ktorá balkón ozvláštni. Na veľké balkóny zase patrí kvitnúci ibištek alebo priestrannejšie hortenzie.