Svetové hrady pod pokrievkou

Mnoho cestovateľov patrí medzi tých, ktorí sú fascinovaní hradmi alebo zámkami. A tých sa na svetovom území nachádza viac ako dosť. Pokiaľ sa ich rozhodnete preskúmať a navštíviť, u mnohých budete milo prekvapení tým, aké záhadné alebo tajomné vlastne sú. A aké záhady alebo tajomstvo sa s nimi spája. Poďme sa pozrieť na hrad Bran, ktorý patril slávnemu grófovi Drakulovi (teda aspoň podľa legendy) a tiež na Anjelský hrad v Ríme, ktorý patrí k najvyhľadávanejším historickým rímskym pamiatkam.

Hrad Bran

Počiatky stavby rumunského hradu siahajú do 13. storočia, kedy na jeho mieste stála drevená pevnosť, ktorú vlastnil Rád nemeckých rytierov. Neskôr bola stavba zničená dobyvateľskou Mongolskou armádou a obyvateľmi Brašova postavený hrad kamenný. Tento hrad mali vo vlastníctve následníckej línie rumunských kniežat.

Najvýraznejším majiteľom hradu bol Vlad III. Dracula. Panovník preslávený svojou brutalitou v bojoch s nepriateľskými vojskami. Zajatcov napichoval na kôl a preto sa mu začalo hovoriť Vlad Napichovač. Poslúžil ako predloha pre slávny román Brama Stokera – Dracula.

V súčasnej dobe, je vďaka drákulovskej legende, hrad Bran hojne navštevovaný turistami z celého sveta.

Anjelský hrad Rím

Vo večnom meste Rím nájdete veľké množstvo historických pamiatok ako je Forum Romanum, Colosseum, Vatikán, ale pýši sa aj stredovekým hradom.

V roku 135 – 139 ho nechal postaviť cisár Hadrián. V priebehu storočí bol hrad niekoľkokrát poborený a znovu opravený. Slúžil aj ako pápežská pevnosť. Zaujímavosťou je tajný tunel, ktorý spája hrad s Vatikánom.

Legenda Anjelského hradu hovorí, že po epidémii moru v roku 590 sa zjavil na hradbách archanjel Michael s horúcim mečom. Tým signalizoval, že nákaza je na konci a obyvatelia mesta sú opäť v bezpečí. Odvtedy sa volá Andělský hrad.