Prachovské skaly: Najkrajšie rozprávkové skaly v Česku

Ak máte voľný víkend, nemôžete ho stráviť inde ako v krásnej slovenskej prírode. Práve tá je obdivuhodná každý deň v roku. Keď praje počasie, zamierte napríklad do Prachovských skál, čo sú nádherné rozprávkové skaly v Českej republike. Oplatí sa ich vidieť na vlastné oči, vďaka nim sa dostanete na chvíľku do jednej z nestarnúcich rozprávok či filmov. Prachovské skaly sú totiž veľmi často vyhľadávané filmármi a režisérmi, ktorí túžia zachytiť krásu českých skál navždy.

Prachovské skaly nájdeme zhruba päť až sedem kilometrov od Jičína v prírodnej rezervácii. Sú súčasťou chránenej krajinnej oblasti Český raj. Sú tiež veľmi atraktívnym cieľom turistov. Kto tu aspoň raz nebol, nemôže si hovoriť Čech. Existujú už od druhohôr a vznikli ako usadeniny na okraji mora.

Cieľ nielen turistov, ale aj horolezcov

Treba povedať, že Prachovské skaly nie sú atraktívnym cieľom len pre turistov, ale sú tiež atraktívnym cieľom mnohých horolezcov. Ľudia sa sem začali schádzať v čase, keď sa skaly stali prírodnou rezerváciou, čo bolo roku 1933. Odvtedy sa začala návštevnosť zvyšovať každým rokom a dnes sa návštevnosť odhaduje na tristotisíc ľudí ročne.

Nemôžeme sa tomu čudovať, k Prachovským skalám sa dá ľahko dostať ako automobily, tak verejnou autobusovou dopravou a samozrejme aj pešo. Z Jičína vedú cesty, ktoré sú turisticky značené.

Čo sa tu točilo a iné zaujímavosti

Ako sme spomínali, Prachovské skaly sa vyskytli v mnohých rozprávkach a filmoch. Čo sa týka rozprávok, vymenovať môžeme napríklad Malú morskú vílu. K ďalším obľúbeným filmovým snímkam patrí Smrť na Ihle, Pohlaď mačke uši alebo Van Helsing.

Čo sa týka ďalších zaujímavostí, zaujímavé je napríklad to, že Prachovské skaly sa dočkali obrovskej popularity v čase, keď Ivan Mládek vydal rovnomennú pesničku. Dalo by sa povedať, že práve tento spevák Prachovskej skaly preslávil.