Červená Lehota alebo Křivoklát? Vydajte sa za rozprávkou

Aktuálne počasie úplne vyzýva na to, aby ste vyrazili na výlet. Otázkou je, kam. Česká republika skrýva mnoho krásnych miest, ktoré treba navštíviť, a vybrať si z nich nie je práve jednoduché. Pokiaľ patríte k ľuďom, ktorí majú deti, vydajte sa s nimi za rozprávkou. Do krásnych hradov a zámkov sa zamilujú nielen deti, ale aj vy, pretože naraz nahliadnete pod pokrievku všetkým dych vyrážajúcim miestam, ktoré poznáte iba z televíznych obrazoviek.

České hrady a zámky nájdete nielen v českých rozprávkach, ale aj v mnohých zahraničných snímkach. Mnohí režiséri sa nechali inšpirovať krásami Česka a použili ich do svojich snímok, v ktorých len málokto pozná, že sa jedná o Českú republiku. Zamerajme sa teraz na zámky a hrady, kde sa nakrúcali nestarnúce české rozprávky, ktoré poznáme z televíznych obrazoviek av ktorých mnohí dnes už známi českí herci začínali.

Navštívte hrad Bouzov

V zozname tých najkrajších hradov a zámkov nájdete aj hrad Bouzov, ktorý je známy predovšetkým vďaka rozprávke O princeznej Jasnenke a lietajúcom obuvníku. Práve okolo veže tohto hradu lietal na svojich krídlach Jíra, ktorý sa takto dvoril princeznej. Okrem spomínanej rozprávky sa tu natáčala aj nestarnúca Arabela alebo už novšia rozprávka O Jánovi a jeho podivuhodnom priateľovi.

Zámok, ktorého červené sfarbenie septembra na míle ďaleko

Máme na mysli Červenú Lehotu, s ktorou sa spája zaujímavá povesť o kňažnej, ktorá skočila z okna svojej spálne. Keďže sa jej krv dostala na vtedy ešte biely zámok, musel byť zámok natretý na červeno, pretože to bola jediná farba, ktorá dokázala krv zakryť. Vďaka svojej červenej fasáde sa však stal zámok veľmi vyhľadávaný, a to nielen turistami, ale aj mnohými režisérmi. Natáčali sa tu nestarnúce rozprávky, ako je napríklad rozprávka Zlatovláska alebo O šťastí a kráse.

Nádherný hrad Švihov

Medzi ďalšími unikátnymi rozprávkovými hradmi nájdeme aj hrad Švihov, ktorý sa mihol v typicky vianočnej rozprávke Tri oriešky pre Popelku, kde hlavnú úlohu stvárnila Libuška Šafránková. Tento hrad v rozprávke môžete zaregistrovať vtedy, keď sa ocitáme na statku macochy.