Pozor na problémy s pamäťou. Treba ich riešiť včas

Je to jednoduché, mozog bez premýšľania zakrpatie rovnako ako svaly v tele bez vonkajších podnetov k ich stimulácii. Môže sa vám potom ľahko stať, že ak nedodávate mozgu denne potrebné myšlienkové stimuly, tak jednoducho stratí schopnosť efektívneho myslenia. Nie je však potrebné zúfať, pretože odborníci sa zhodujú, že stačí iba venovať sa občas pravidelným cvičením podporujúcim pamäť a zlepšujúcim celkovú pozornosť a tým tiež optimalizujúci činnosť našej šedej kôry mozgovej.

Čo vieme, ale mnohí to nerobíme

Základom všetkého je čítanie. Mnoho z nás na čítanie kníh prakticky rezignovalo a ostatne sa nie je čomu diviť, času je proste v pracovnom týždni málo a cez víkend ide každý radšej na prechádzku alebo do spoločnosti, než aby sedel doma nad knihou. Problém však je v tom, že čítanie kvalitný literatúry rozvíja našu slovnú zásobu a schopnosť zrozumiteľným spôsobom formulovať svoje myšlienky. Preto by sme si sem tam mali na nejakú tú dobrú knižku ten čas vyhradiť. Uvidíte, že vás to obohatí viac než skratkovité čítanie rýchlych správ na mobile, alebo teda skôr často už len nadpisov.

Na druhú stranu sú tu určité mozog namáhajúce činnosti, ktoré veľa ľudí robí naopak často. Patrí medzi ne obľúbené lúštenie krížoviek, ktoré je rozšírené najmä medzi staršou populáciou a ľuďmi v dôchodkovom veku. To je len dobre, na dôchodku bez zamestnania sa človek veľmi ľahko odtrhne od reality a absencia každodenných pracovných úloh tomu neprispieva. Medzi niektorými mladými je zase tiež veľmi populárne japonské sudoku, ktoré je s ohľadom na precvičenie mozgových závitov ešte namáhavejšie.

To, čo možno nepoznáte

Už ste niekedy skúšali písať oboma rukami naraz? Že si to neviete predstaviť? Známe osobnosti ako Nikola Tesla, Leonardo da Vinci alebo taký Benjamin Franklin, boli údajne rovnako schopní ako pravou, tak ľavou rukou. Na prvý pohľad to nemusí byť zrejmé, ale technika cvičenia, keď mozog musí synchronizovať pohyb oboch rúk je k precvičenie mozgových závitov veľmi účinná. Vezmite teda list papiera a skúste písať písmená a geometrické obrazce oboma rukami súčasne. Snažte sa o precíznosť, inak cvičenia nemá význam.