Posledný termín skúšky na VŠ, alebo ako zvládnuť stres

Je pred vami posledný termín a vy sa nervom? Ak chcete poraziť svojho nepriateľa, najskôr ho musíte spoznať a rovnaké pravidlo platí aj u stresu. Ako stres funguje a ako sa ho zbaviť? 

Stres, rovnako ako strach, vznikol pôvodne ako obranný mechanizmus nášho tela, ktorý mal v minulosti za cieľ okamžite reagovať na závažné nebezpečenstvo. V dnešnej dobe to síce nie je útok nebezpečného zvieraťa, ale napríklad práve váš posledný termín skúšky. Počas stresovej reakcie dochádza k vylučovaniu stresových hormónov, ktoré nám majú pomôcť k podanie maximálneho výkonu. 

Tip: Pri štúdiu narazíte na obdobie, keď sa stresu proste nevyhnete. Napríklad bakalársku prácu s pokojnou hlavou a v pohodovej nálade len ťažko napíšete. Môžete však využiť možnosti vypracovania bakalárskej práce na zákazku, čo je stovkami študentov preverený spôsob, ako záverečnú prácu zvládnuť bez stresu. 

Ako sa stresom bojovať? 

V prvom rade strese nevenujte príliš veľkú pozornosť, nevymýšľajte si katastrofické scenáre a zachovajte pokojnú hlavu. Ak teda pred skúškou alebo pred zápisom začnete pociťovať stres, začnite ihneď myslieť na niečo iné. Môžete tiež začať vykonávať nejakú činnosť, pri ktorej bude váš mozog dostatočne zamestnaný a nebude mať čas na to venovať sa stresu. Nemusíte sa cítiť divne alebo si o sebe myslieť, že ste zvláštne, jednoducho stres i strach je súčasťou života všetkých ľudí. 

Niekoľko tipov, ako stresu predísť 

  • Vyhnitesa kofeínu ktorý zvyšuje produkciu stresového hormónu vo vašom tele. 
  • Namiestolitrov kávy pite viac vody bez cukru. 
  • Využitemožnosti vypracovania diplomovej práce rýchlo, kvalitne a anonymne. 
  • Ušetrítetak svoj čas i nervy. 
  • Pravidelnecvičte a zvyšujte tak prietok krvi do mozgu. Cvičením sa znižuje uvoľňovanie kortizolu a zlepšujú sa vaše reakcie na stresové situácie. 
  • Veľaspite a kvalitne odpočívajte. Presne podľa pravidla „v zdravom tele zdravý duch“ spoznáte rozdiely vo vašej psychickej kondícii, keď bude dobrá tá fyzická.