Ako ušetriť miesto v menšom byte

Z posledných prieskumov vyplýva, že stále sa teší najväčšiemu záujmu menšej bytovej jednotky. Ľuďom skrátka stačia dvojizbové nehnuteľnosti, kde môžu žiť dovtedy, kým si nezaobstarajú rodinu. Čomu však nakoniec čelí je usporiadanie nábytku, ktorého je zrazu viac ako priestoru v nehnuteľnosti. A tak sa ponúka otázka, ako ušetriť miesto, ak ste sa rozhodli žiť v menšom byte.

Je to hlavne o plánovaní

Čo by sme v žiadnom prípade nemali podceniť je plánovanie. Dôjsť by k nemu malo ešte predtým, než sa rozhodneme pustiť sa do výberu nábytku. V ideálnom prípade si nakreslite pôdorys nehnuteľnosti a snažte sa prísť na kĺbové riešenia, ktoré budú praktické a ktoré budú logicky usporiadané tak, aby ste sa v domácnosti mohli hýbať, ale aby zároveň boli zaistené všetky vaše potreby.

V súčasnej dobe sú k dispozícii najrôznejšie plánovacie programy, ktoré sú dostupné bežne na internete. Sami doma si môžete zostaviť 2D alebo 3D návrh toho, ako by to po zariadení vo vašom príbytku mohlo vyzerať.

Vsádzajte na drobné aj väčšie vychytávky

Okrem dostatočného plánovania sa oplatí staviť všetky esá v rukáve na vychytávky do domácnosti. Tých je našťastie viac ako dosť a do malých domácností sa úplne hodí. Na mysli máme napríklad také hacky, ktoré aspoň opticky zväčšia nehnuteľnosť. Množstvo zrkadiel odrážajúcich svetlo, tiež svetlá výmaľba steny a minimum závesov alebo záclon – to všetko radia bytoví dizajnéri, pokiaľ zariaďujete menšiu nehnuteľnosť na svoj obraz.

Okrem toho existuje množstvo riešení, ktoré oceníte. Rozkladacie pohovky alebo tiež rozkladacie kreslá, prípadne postele s úložným priestorom pod ňou sú niečím, čo vám ušetrí miesto aj peniaze v peňaženke.

Čo miestnosť, to zamyslenie

Všeobecne sa musí premýšľať nad každou miestnosťou zvlášť. Zatiaľ čo v kuchyni môžete ušetriť miesto tým, že zainvestujete skôr do obdĺžnikového jedálenského stola ako do okrúhleho, v kúpeľniach zase dávajte prednosť skôr sprchovacím kútom než priestranným vaniam.