Parametre garniže, ktoré vám pomôžu vo výbere

Garniža, to už nie je len nejaká tyč, ktorá má držať záclony alebo závesy. Dnes už má aj dekoratívny účel. Aby vzhľad vášho interiéru podčiarkovala a nie narušovala, je dôležité vziať do úvahy hneď niekoľko dôležitých parametrov. Tie vám zároveň pomôžu zúžiť veľmi široký výber garniží. Na čo sa teda zamerať, keď chcete vybrať nové garniže?

Rozmery a štýl okna

Bohužiaľ sa nejedná čisto o jednoduchú prácu, pretože je potrebné zvážiť aj niekoľko technických bodov. K nim patria práve rozmery okna. Do úvahy pritom vezmite aj vzhľad svojho okna. Vyberte si napínaciu alebo vodiacu okennú tyč so súčasným dizajnom, klasické tyče s tradičným dizajnom atď. zmerajte si svoje okno, garniža by mala byť asi o 10 až 20 cm dlhšia.

Celkový dizajn izby

Garniže by sa svojim vzhľadom mali hodiť aj k ostatným dekoráciám, ktoré máte doma. Spojte ich so štýlom, ktorý prevláda vo vašej miestnosti. Rustikálne štýly kuchyne ocenia drevené garniže, podľa konkrétneho štýlu môžu mať taktiež veľmi ozdobné koncovky. Moderná kuchyňa doplní plastové alebo kovové garniže – pokiaľ majú mať striebornú farbu, spojte ju s ostatnými kovovými prvkami v miestnosti. Pokiaľ sú tieto matné, nekupujte lesklú garnižu.

Hmotnosť látky

U záclon tento problém obvykle nie je, pretože sú pomerne ľahké. Avšak niektoré závesy môžu byť naozaj ťažké. A tu by mohlo hroziť prevesenie garniže alebo jej spadnutie. Garniža by teda mala byť dostatočne pevná. Odolnosť je jednou z najdôležitejších vlastností, ktoré od svojej garniže chcete.

Osobné preferencie

Akonáhle zvážite všetky praktické a technické body, môžete vylúčiť nevhodné garniže. A z tých, ktoré vám zostanú už môžete voliť podľa vlastného uváženia. Môžete sa nechať obmedziť rozpočtom, ale inak je všetko na vás. Tí, ktorí sa rozhodnúť pre neviditeľné garniže (koľajnice inštalované do steny alebo stropu) majú prácu ušetrenú.