Nezmysly, ktoré kolujú o e-cigaretách

Zapáchajú, nikto nevie, čo obsahujú, sú drahé a na ich údržbu potrebujete minimálne strednú školu elektrotechnickú, pokiaľ nie rovno titul z fyzikálnej fakulty. To sú len niektoré z mnohých nezmyslov, ktoré sa na internete dočítate o e-cigaretách. Medzi ďalšie príklady zavádzajúcich informácií patria ale aj sľuby, že sú určené na odvykanie alebo že počas ich používania vdychujete iba čistú vodnú paru.

Mýty a fakty o e-liquide

Vaporizéry, vrátane tých, ktoré slúžia iba na jedno použitie, sa plnia tekutinou zvanou e-liquid. O jeho zložení odporcovia vapovania rozvíja mnoho rôznych teórií, v skutočnosti je ale vždy takmer rovnaké. Medzi hlavné zložky spomínanej kvapaliny patria:

  • Propylénglykol (PG) – Tvorí základ liquidu, funguje ako nositeľ chuti a prípadného účinku.
  • Glycerín (VG) – Vytvára oblaky pary pri výdychu.
  • Aróma – Dodáva e-liquidu chuť a vôňu. Jedná sa o látky vyvíjané špeciálne na tento účel a väčšinou pripomínajú buď klasickú fajku, alebo ovocie a rôzne zákusky či nápoje.
  • Nikotín – Nie je obsiahnutý zďaleka v každom liquide a jeho koncentráciu si možno zvoliť podľa vlastnej preferencie. Množstvo nikotínu v e-liquide sa obvykle uvádza v miligramoch na mililiter (mg/ml).
  • Ďalšie prísady – Niektoré e-liquidy môžu napríklad potravinárske farbivá, sladidlá alebo konzervanty.

Cesta zo závislosti?

Na základe zloženia tekutiny je možné vyvrátiť aj ďalšie mýty. Užívateľ vaporizéra rozhodne nevdychuje paru, ale umelý dym obsahujúci jednak chuť a arómu, ale aj nikotín. Preto vapovanie nie je primárne určené ako odvykacia metóda, hoci umožňuje postupne znižovať koncentráciu účinnej látky. Na skutočnosti sa nezakladá ani obava z ceny prevádzky takéhoto zariadenia. Vyššia investícia vyžaduje iba prvotné kúpy prístroja, liquidy sú totiž relatívne lacné, a to predovšetkým pokiaľ si ich užívateľ z jednotlivých zložiek mieša sám doma. Vaporizér zároveň nespotrebuje ani nijako závratné množstvo elektriny.

Je možné z vapovania načuchnúť?

Presvedčenie, že človek môže vapovaním načuchnúť, patrí medzi časté omyly. Počas užívania je aerosól samozrejme cítiť, ale rozptýli sa behom pár minút. Jeho sladkastá vôňa nelepí na šatách, vo vlasoch ani v ústach. Bez problému ju možno vyvetrať aj z miestnosti, a tak mnohokrát vôbec nespoznáte, že proti vám sedí používateľ e-liquidu.