Nezanedbávajte dentálnu hygienu u psov

Čistiť psom zuby nie je až také podivné, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Ľudia si čistia zuby pravidelne a z rovnakého dôvodu sa treba starostlivo starať o chrup vášho psa. Predídete tak mnohým problémom ako napr. zápal ďasien, ktorý sa môže prejaviť pri nahromadení zubného kameňa. Zároveň sa vyhnete nepríjemnému pachu, ktorý sprevádza zanedbanie dentálnej hygieny.

Čím by sme mali psovi zuby čistiť?

Kefkou a pastou, ktoré sami používate určite nie. Na trhu existuje množstvo produktov, špeciálne vyvinutých pre potreby vášho psa, vrátane zubných kefiek rôznych veľkostí. Pre šetrnejšie čistenie môžete zvoliť kefku na prst alebo napríklad ultrazvukovú kefku.

Proces čistenia zubov

Najprv si riadne umyte ruky mydlom. Nechajte psovi zubnú pastu najskôr očuchať. Jej chuť je výrobcom prispôsobená tak, aby ju pes neodmietal. Ukážte mu kefku, ktorú budete používať a nechajte ju, nech si ju najskôr očucha a zoznámi sa s ňou. Môžete začať tým, že budete zuby jemne čistiť kefkou bez použitia zubnej pasty, aby si váš pes na tento pocit zvykol. S čistením začnite pomaly a jemne, aby ste psa nevyľakali.

Pri čistení nezabudnite aj na zadnú stranu zubov a medzizubné priestory. Špičiaky sú najcitlivejšie, tie čistite až ako posledné. Jemne prejdite aj ďasná pozdĺž línie zubov.

Praktické rady

S čistením zubov začnite vo veku dvoch mesiacov: Váš pes si zvykne a vy s tým nebudete mať v budúcnosti toľko práce.

Zvoľte ten správny okamih: Unavený pes sa čisteniu bude menej brániť.

  • Pravidelnosť: Ideálne je čistenie zubov jedenkrát denne. To vám môže ušetriť návštevu u veterinára.
  • Buďte trpezliví: Táto aktivita nemusí byť vášmu psíkovi práve príjemná. Hovorte naňho tichým, vyrovnaným hlasom, ktorý ho upokojí. Ukážte mu, že si vážite jeho trpezlivosť.
  • Okrem pravidelného čistenia zubov existujú aj ďalšie spôsoby, ako predísť tvorbe zubného kameňa.

Doprajte vášmu miláčikovi kvalitnú potravu, ktorá obsahuje čiastočky s jemne abrazívnym účinkom. Z rovnakého dôvodu sú vhodné aj maškrty na žuvanie. Prevencia pomôže predísť rade dentálnych problémov. Pokiaľ ale máte dojem, že stav chrupu vášho psa potrebuje detailnejšiu kontrolu, rozhodne navštívte veterinára.