Naučte sa starať o suchú pokožku aj v zime. 5 tipov, ako na to

Majiteľky suchej pleti sa zimy bojí ako čert kríža. A nielen ony, nepríjemnými pocitmi úzko spätými s dehydratáciou a narušením kožnej bariéry trpia aj ženy s inými typmi kože. Niet divu – pokožka dostáva zabrať viac než po zvyšok roka. Neustále prechádzanie z vyhriatych priestorov do třeskutého mrazu nám skrátka nesvedčí a nezostáva, než sa o seba začať adekvátne starať. Ak chcete tohtoročné zimné obdobie prečkať v pohode a so zdravou pleťou, dodržujte nasledujúce odporúčania.

1. Nepodceňujte hydratáciu

Dočítala ste sa, že hydratovať pleť v zime nie je dobrý nápad, pretože koža s vyšším obsahom vody ľahko zamŕza a tvoria sa na nej praskliny? Potom na tento mýtus rýchlo zabudnite. Hydratácia je počas zimných mesiacov dôležitá, pretože v chladnom počasí vysychá aj pokožka, ktorá bežne suchá nie je. Dôvod je prostý – produkuje oveľa menej mazu a z hydrolipidického filmu sa vytráca voda. Kožná bariéra nefunguje, ako by mala, a dostavujú sa charakteristické prejavy nadmerného vysúšaniu.

Účinnú hydratáciu vrchnej vrstvy kože zaistíte pravidelnou aplikáciou krému na suchú pokožku s vhodným zložením. Vyskúšajte kvalitnú kozmetiku od francúzskej značky Bioderma. Jej produkty neobsahujú parabény a sú vhodné pre všetky typy pleti.

2. Chráňte pleť pred UV žiarením

Málokto si uvedomuje, že ostré slnečné lúče prenikajú aj cez oblaky a môžu na koži veľmi intenzívne pôsobiť aj počas zimy. Nezabudnite preto na adekvátnu ochranu kože pred nebezpečnými UVA a UVB lúčmi, a to nielen počas pobytu na horách, kde o sebe slniečko dáva vedieť zďaleka najviac.

3. Rozmaznávajte svoje ruky

S príchodom mrazov venujeme pozornosť tvári, ale často zabúdame na ochranu nadmerne namáhané kože na rukách. Keď sa teploty pohybujú okolo nuly, nevychádzajte bez rukavíc a majte vždy v pohotovosti kvalitný krém na suchú pokožku. Suchej pokožke rúk neprospieva ani časté oplachovanie vodou.

4. Dajte zbohom horúcom kúpeli

Kúpeľ vo vani plnej horúcej vody patrí k najpríjemnejším zážitkom, ktoré si môžeme po návrate zo studeného prostredia dopriať. Suchej pokožke však horúca voda vôbec nesvedčí, pretože z nej zmýva ochranný film, otvára póry a robí ju oveľa citlivejší voči okolitým vplyvom. Ak si napriek tomu relaxáciu vo vani neodpustíte, neplánujte si ju bezprostredne pred tým, než vyrazíte do ulíc.

5. Doma neprekurujte

Za oknami mrze až praští, vy si našťastie môžete zakúriť. Len majte na pamäti, že v dôsledku prudkých zmien teplôt pleť veľmi trpí. Preto neprekurujte, a naopak sa snažte teploty v miestnostiach priebežne znižovať. Hľadajte optimálne hodnoty, pri ktorých sa budete cítiť komfortne. A keď už nič iné, pre miernu aklimatizáciu aspoň vypnite kúrenie v predsieni.