Nakupujeme lieky bezpečne na internete

Ľudia dnes chcú ušetriť čo najviac svojho času, a tak bezhlavo nakupujú hlavne na internete. Nakupovanie v klasických obchodných domoch už pre nich nie je atraktívne, nemôžeme sa však tomu čudovať, veď na internete sa toho dá kúpiť oveľa viac, než koľko toho kúpime v obchodoch, kde je to všetko väčšinou vypredané. Dnes sa navyše internet plní e-shopy, ktoré ponúkajú už naozaj všetko. Predtým sme si cez internet mohli nakúpiť len oblečenie alebo prípadne drahšiu kozmetiku, elektroniku či nábytok. Teraz si cez internet ľahko objednáme každodenný nákup, ktorý nám privezú až pred prah domu. Rovnako tak je možné nakupovať cez internet aj lieky, čo využívajú hlavne tí, ktorí sú chorí a nemá im kto skočiť do lekárne.

V Českej republike sa skutočne plní internet obchody s liekmi. Takzvané online lekárne sú dnes veľmi atraktívne, avšak ponúka sa otázka, či je nakupovanie liečiv na internete bezpečné. Aj keď online lekárne, ktoré majú aj svoje kamenné predajne, budí dôveryhodnosť, je nakupovanie liečiv cez internet bezpečné?

Aké lieky je možné na internete predávať či kupovať

  • Lieky registrované v Českej republike
  • Lieky, ktoré sú voľne predajné, teda k dostaniu bez lekárskeho predpisu
  • Lieky, ktoré sú na predpis, sa na internete zásadne nesmú ponúkať. Tie je možné vyzdvihnúť si iba v schválených kamenných lekárňach.

Pozor si dajte hlavne pri objednávaní liekov zo zahraničia

Pokiaľ si objednávate liečivá zo slovenských internetových lekární, nie je sa čoho obávať. Navyše u väčšiny liečiv môžete vidieť aj recenzie a referencie, ktoré vám môžu dať istý obrázok o tom, do čoho investujete a čo si kupujete. Avšak pozor si dajte pri nakupovaní liekov zo zahraničia, často sa totiž ponúkajú lieky, ktoré nie sú v Českej republike schválené. Môžu byť teda veľmi rizikové, navyše je pravdepodobné, že sa tiež jedná o falzifikáty.