Mandarínky sú opäť tu! Ako prospievajú ľudskému zdraviu?

Doba exotického ovocia je opäť tu, čo znamená, že na pulty obchodov okrem klasických banánov nahrnuli aj iné druhy ovocia, ako je kivi, karambola, liči alebo aj mandarínky. Na mandarínky sa tešila drvivá väčšina z nás, bez nich nie sú vianočné sviatky. Počas Vianoc to musí mandarínkami všade voňať, napriek tomu nejde vlak. Lenže viete, že mandarínky sú tiež abnormálne zdravé? Viete, ako prospievajú ľudskému zdraviu?

Mandarínky obsahujú mnoho vitamínov a telu prospešných látok. Nájdeme v nich vitamín A podporujúci naše oči, vitamín E aj vitamín B, ktorý je známy tým, že podporuje rast vlasov a nechtov. Okrem toho sa nachádza v mandarínkach veľké množstvo aj ďalších zložiek, ako napríklad vláknina alebo limonoidy.

Teraz ale k tomu, ako mandarínky prospievajú ľudskému zdraviu.

• Posilňujú imunitný systém

Keďže sa v mandarínkach nachádza veľké množstvo vitamínov, je jasné, že práve toto exotické ovocie podporuje náš imunitný systém. Mandarínky podľa odborníkov obsahujú až štvrtinu odporúčanej dennej dávky vitamínu C. Posilňujú tak imunitný systém a bránia nás v prípade, že naše telo budú napádať baktérie alebo vírusy.

Podporujú správne trávenie

Počas zimy máme často problémy s trávením. Musíme svoje trávenie teda nejako podporiť. Najlepšie urobíme, ak budeme jesť mandarínky, pretože práve mandarínky sa podieľajú na funkčnosti trávenia. Navyše mandarínky sú známe tým, že predlžujú pocit sýtosti, a to sa rozhodne hodí.

Udržujú kosti silné

Málokto vie, že sa mandarínky podieľajú na pevnosti našich kostí. Pokiaľ konzumujete šťavnaté mandarínky, kosti vám za to poďakujú. Šťavnaté mandarínky totiž obsahujú veľké množstvo vápnika a fosforu, a to kosti potrebujú.

Prevencia proti nádorom

Látky, ktoré sú v mandarínkach obsiahnuté, pôsobia ako prevencia proti nádorom – konkrétne proti rakovine. Mandarínka je skrátka citrus a citrusy obsahujú takzvaný pektín, čo je zložka zabraňujúca vzniku rakoviny.