Madeira: ostrov kvetov a farieb

Portugalsko. To nie je len pruh krajiny na Pyrenejskom polostrove. Všade po svete má rozosiate malé územia, ktoré sú pod jeho správou. Jedným z nich je Madeira. Osamotená, a predsa veselá a plná farieb.

Madeira = turistika

Nenápadný ostrov v Atlantiku – akým Madeira je – nie je vhodnou destináciou pre plážových povaľačov. Vlny sú vysoké a dravé, oceán studený, pláže plné sopečného piesku alebo kamenia. Napriek tomu cestovanie do tohto kúta sveta láka čoraz viac ľudí. Dôvodov je mnoho, každý si tu totiž aj napriek vrtkavému počasiu a hory ako krokodílie tesáky nájde to svoje.

Lákadlo prvé: Levády

Zavlažovacie kanály Levadas sú pre Madeiru typické. Ich história siaha až do 15. storočia, kedy bolo treba vyrovnať rozdiel medzi daždivým severom a vyprahnutým juhom ostrova. Ťažko odhadovať, koľko presne kilometrov sa tiahne z východu na západ, ale dotýka sa päťtisícovej hranice. To je dostatočný dôvod na prechádzky i náročné túry.

Lákadlo druhé: Sopky

Madeira je rovnako ako väčšina ostrovčekov súčasťou Makaronézie a jej pôvod je sopečný. „Búrlivé roky“ sú dávno preč, a tak nie je dôvod na obavy. Pokiaľ by sa predsa len niektorý z vrcholkov prebudil k životu, vďaka sledovaniu seizmológov bude dostatok času na odlet.

Prinajmenšom rovnako zaujímavé ako monumentálna sopka Pico Ruivo je aj ohromné množstvo lávových jaskýň, ktoré čakajú na preskúmanie. Na sprievodcu si na Madeire nepotrpia, a tak musíte plánovať, pátrať a objavovať nepoznaných na vlastnú päsť.

Čierna bodka

Tí, ktorí milujú prírodu bez nutnosti prikrášlenia, budú na Madeire vo vytržení. Bohužiaľ cesta na ostrov je možné iba letecky. A pristávacia dráha vo Funchale patrí k tým najkratším na svete a jej koniec ústi tesne nad vysokým zrazom do mora. Časté prehánky a silné poryvy vetra pohodlia pri prílete a odlete pohodlia príliš nepridajú. Aj tak ale návšteva stojí za to.