Knižky nespaľujte – radšej ich inteligentne vytrieďte

Tiež svoju hodnotu určujete veľkosťou knižnice? Prvé, čo urobíte na návšteve je vyvrátenie hlavy na stranu a lúštenie chrbtov kníh na poličkách? Predstavte si ale, že by vás (a vašu knižnicu) čakalo sťahovanie…

Verte nám, že tony knižiek naozaj po schodoch nosiť nechcete. Pozrite sa na naše tipy, ako a kam sa dajú knižky ekologicky vyradiť, treba aby z nich mal radosť ešte niekto iný.

Otvorte dvere knižnice

Možností je niekoľko. Medzi tú najjednoduchšiu patrí zájsť sa opýtať do najbližšej pobočky knižnice, či by o ne nemali záujem. Väčšina knižníc má minimálne pri výdajnom pulte poličku „Čitatelia čitateľom“, kam vašu knižku umiestni pre ďalších záujemcov. Za knižky nedostanete žiadne peniaze, ale máte rýchlo po starostiach.

V niektorých mestách tiež na verejných miestach nájdete Knihobudky – sem môžete aj vaše knižky narovnať do poličiek a prípadne si za ne vziať alebo požičať nejaké iné, čo vám ale samozrejme pri vyprataní knihovníčky veľmi dobrú službu neurobí. Avšak je to tiež taký príspevok spoločnosti a vaše knižky môžu potešiť ďalších čitateľov.

Knižky môžete predať ďalej

Medzi časovo náročnejšie spôsoby patria antikvariáty. Dnes už existuje ponuka niekoľkých služieb, ktoré si najskôr vyžiadajú zoznam alebo fotku vašich knižiek, ktoré chcete predať, a následne samy zariadia ich prevoz k sebe na pobočku alebo do skladu. Za krátky čas alebo po predaji vám za ne vyplatia čiastku alebo ju pripíšu vo forme kreditov na váš účet v ich obchode. Nespornou výhodou tejto cesty je, že sa vlastne nemusíte vôbec o nič starať.

Pokiaľ zvolíte kamennú pobočku, je rovnako ako u tých online zaslať najskôr zoznam knižiek, aby predajca posúdil, či má o vaše tituly záujem. Následne väčšinou musíte knižky sami priniesť, priviezť alebo zaplatiť kuriérnu službu.