Ako chybujeme pri predpestovaní zeleniny?

Doba pestovania zeleniny sa nezadržateľne blíži, preto väčšina záhradkárov obchádza obľúbené hobbymarkety a hľadá, aké semená budú najvhodnejšie a aké skvele padnú do pripravených kvetináčov, v ktorých chcú zeleninu predpestovať. Samotné predpestovanie zeleniny má rozhodne zmysel, pretože sa tým zvýši pravdepodobnosť uchytenia rastliny a vynikajúca úroda tak bude zaistená. Len sa teda nesmieme dopustiť niekoľkých chýb, ku ktorým sa v mnohých záhradníckych domácnostiach schyľuje.

Výsevné nádoby musia byť umyté

Pokiaľ ste si nekúpili nové výsevné nádoby alebo hrantíky, ale použili ste tie, ktoré ste používali aj rod predtým a rok predtým, musíte sa presvedčiť o tom, že sú výsevné nádoby skutočne dokonale umyté. Pretože ak by umyté neboli, hrozí, že vám rastliny nezmestia, pretože ich napadne nejaká huba, choroba, prípadne škodcovia. Plesne sú tiež veľkým problémom.

Aby ste sa presvedčili o tom, že výsevné nádoby sú skutočne dokonale umyté, skvele funguje napríklad dezinfekcia, ktorá nemusí byť nutne chemická. Môže ísť len o spojenie octu a vlažnej vody, čo je mimochodom vynikajúci recept aj na vkusné lesklé okná.

Len vhodný substrát

Domnievať sa, že existuje iba jeden druh substrátu je samozrejme mylné. V najlepšom prípade by ste mali kúpiť taký, ktorý je pre skoré výsevy zeleniny určený. Pokiaľ totiž siahnete po inom, ktorý neobsahuje potrebné živiny, nemuseli by ste sa sadeničiek ani dočkať.

Pokiaľ chcete staviť na domáci substrát, ponúka sa zmes perlitu, piesku, kompostu a krtincov, čo je zmes, ktorá sa musí však prepariť napríklad doma v mikrovlnnej rúre.

Chce to svetlo a dostatok vlhkosti

Samozrejme ani semienka, ktoré vysajete, nechcú mať vlhkosti príliš veľa. Nulová vlhkosť je však aj za hranou, preto sa uistite, že majú výsevné nádoby dostatok odtokových dier, aby si rastlinka do seba vstrebala iba toľko vody, koľko sama uzná za vhodné.

Vyhnite sa tiež miestam, kde nie je dostatok svetla. Rastlinky vyžadujú svetlá tak akurát a pokiaľ im dostatok svetla chýba, nemusí sa ukázať svetu.