Chcete si vypestovať exotickú kanu? Poradíme, ako na to

Aj keď sa záhrada pomaly, ale isto poddáva zimnému spánku, možno ste už teraz začali premýšľať nad tým, čo si na záhradu zasadíte, až zimné mrazíky opadnú a až sneh úplne roztopí. Čo napríklad budúci rok urobiť zo záhrady exotickú oázu pokoja? Zasaďte na záhradu v ideálnom prípade exotickú kanu, ktorá záhrade skutočne dodá exotický nádych, ktorý možno doteraz chýbala. Ak záhradu nemáte a chcete vniesť trochu exotiky aj do svojho príbytku, kane sa bude dariť aj v nádobách a kvetináčoch.

Možno ste však o Kane zatiaľ nepočuli. Jedná sa o exotickú rastlinu, ktoré sa tiež hovorí kana. Exotická rastlina má rúrkovité kvety a v poslednej dobe sa tešia stále väčšej a väčšej popularite. Dôvodom toho je hlavne jej pekný vzhľad, ktorý dodá okolitému prostrediu úplne iný nádych. Najčastejšie má kana oranžovej alebo červené kvety, môžete však na ňu naraziť aj v ružovom alebo žltom prevedení.

Kanu si předpěstujte

Ak chcete, aby kana robila radosť počas celého leta, mali by ste ju predpestovať. Pokiaľ ju začnete pestovať nepředpěstovanou, hrozí, že kana začne kvitnúť až v neskorom lete, a to by bola škoda. Pokiaľ ju máte predpestovanú, do kvetináča ju vysaďte počas júna. Ideálne ju vysaďte hlbšie ako iné kvety, aby sa kvetina nevyvrátila.

Ak budete exotické kany pestovať v záhonoch, jednotlivé rastliny udržujte v rozmedzí päťdesiatich centimetrov. Nezabúdajte je však aj v záhonoch pravidelne prihnojovať a pravidelne zalievať.

Kany po zime

Počas zimy môžu kany prísť k úrazu, ak ste ich nezazimovali do interiéru. Pokiaľ došlo k poškodeniu nadzemnej časti mrazom, vyryjte ideálne hľuznaté podzemky, ktoré vydržia do ďalšej sezóny. Tie potom uložte v chladnej a suchej miestnosti, kde teplota nedosahuje viac ako desiatich stupňov Celzia. Skladujte v zemnom balu alebo v rašeline, ideálne.

Ak by ste nezachránili po zime žiadnu kanu, rovnako by ste ju chceli mať zase vo svojom záhonu, nemusíte chodiť do záhradníctva, ale skúste požiadať niekoho, kto kanu tiež pestuje, o takzvanú odnož. Kana sa pomerne dobre množia.