Ako vyzrieť na zápach z úst? Veľa pite a používajte medzizubné kefky

Problémy so zlým dychom môžu veľmi podkopať naše sebavedomie. Zápach z úst na verejnosti patrí medzi najväčšie spoločenské faux pas. Pritom sa s týmto problémom zápasí mnoho z nás. Niekedy je príčinou aj ochorenie, napríklad žalúdka, pečene alebo u cukrovky. Prinášame pár rád, ako sa nepríjemného problému zbaviť.

Čistiť, čistiť a zase čistiť

Najlepšie radou všetkých stomatológov v boji so zápachom úst je dôkladná hygiena. Dôležité je si čistiť zuby naozaj starostlivo. Zabúdať nesmieme predovšetkým na medzizubné priestory. Usadené a rozkladajúce sa zvyšky jedla totiž rozhodne príjemne nevonia. Problémom môže byť aj náš jazyk. Jeho čistenie by sme tiež nemali zanedbávať.

Strážte si, čo jete

Viete prečo je náš dych po ránu nevábny? Na vine je sucho v ústach. To nás ale môže stretnúť kedykoľvek počas dňa a nepríjemný zápach je na svete. Nemali by sme preto zabúdať na pravidelný pitný režim. Ideálne je mať pri sebe vždy fľašu čistej vody. Ak nás trápia zlý dych, musíme sa pozrieť aj na svoj tanier. Niektoré potraviny sa nám môžu usadzovať medzi zubami a zahnívať. Vyhýbať by sme sa radšej mali aj aromatickým jedlám.

Cigarety radšej nie

Zlozvykov ako je fajčenie sa ťažko zbavuje. Motiváciou by ale mohlo byť to, že sa spolu s cigaretami rozlúčime aj so zápachom z úst. Fajčenie má totiž nielen negatívny vplyv na naše zdravie a farbu zubov. Cigarety a tabak majú často na svedomí práve aj zápach z úst!

Nechajte si skontrolovať ústa

Ak dodržiavame všetky zmienené rady, ale zlý dych nás stále neopúšťa, je potreba odborná pomoc. Ako už sme spomínali, väčšinou problém nájdeme priamo v ústach. Skúsený stomatológ z kliniky Mediestetik našu dutinu prehliadne, vyšetrí jednotlivé zuby, odstráni všetok plak, zubný kameň a prípadné zubné kazy. Práve tam totiž sídlia baktérie, ktoré za nepríjemný zápach často môžu!