Bylinky na detoxikáciu organizmu: na ktoré sa môžeme obrátiť?

Každý z nás vo svojom tele kumuluje nežiaduce látky, či už pochádzajú zo zlej životosprávy, kozmetických prípravkov alebo z prostredia okolo nás. Detoxikáciou pre zlepšíme zdravie, znížime únavu a zlepšíme psychickú pohodu. K tomu nám môžu dopomôcť zástupcovia rastlinnej ríše.

Jujube alebo cicimek

Rastlina pochádza zo subtropického pásma a na liečebné účinky je možné využiť plody, listy i semená. Najviac sú však používané plody, jedná sa o takmer čierne kôstkovičky. Okrem veľkého množstva vitamínu C, obsahujú aj ďalšie vitamíny a minerály ako sú B1, B12, železo, vápnik, horčík. Plody majú detoxikačný účinok. Pomáhajú pri očiste pečene, krvi a pri ochorení obličiek. Jujube bojuje s voľnými radikálmi. Pozor, môže pôsobiť preháňavo. Dvakrát denne užívame dva gramy mletého plodu. Môžeme si ho pridať do čaju alebo iného nápoja. Maximálna denná dávka je 10 g.

Nopál

Jedná sa o ploché kaktusy s dvoma typmi ostňov. Na svoje liečebné liečebné účinky sa využívajú chutné plody. Pôsobia detoxikačne a podporujú regeneráciu pečene. Majú pozitívny vplyv na znižovanie škodlivého cholesterolu. Priaznivo pôsobia na črevá a bojujú proti kardiovaskulárnym ochoreniam. Pol čajovej lyžičky dobre rozmiešať vo vode a piť trikrát denne približne pol hodiny pred jedlom.

Flor de Arena

Drobná rastlina rastúca v oblastiach Peru, vyskytuje sa vo vyšších nadmorských výškach. Má silne detoxikačné účinky, očisťuje organizmus ako celok. Pomáha pri prekyslení žalúdka a zápaloch obličiek. Má upokojujúce účinky a zlepšuje stav pokožky. Denná dávka je 3 g sušenej rastliny, ktorá sa zaleje litrom vody. Čaj sa popíja v troch dávkach počas dňa, rozhodne neprekračujte dennú dávku.

Kombu

Morskú riasu vyskytujúcu sa predovšetkým v chladnejších vodách. Riasa pomáha čistiť krv, zbavuje telo ťažkých kovov. Odstraňuje toxíny, hromadiace sa v hrubom čreve a posilňuje pečeň. Pomáha pri hnačkových ochoreniach. Znižuje cholesterol a pomáha s odbúravaním tukov, predovšetkým vďaka obsiahnutému jódu. Sušenú riasu je možné použiť do polievok alebo povarenú upravenú ako šalát. Je možné z nej pripraviť aj čaj, kedy sa kus sušenej riasy nechá asi 15 minút povariť vo vode. Následne sa čaj scedí a pravidelne popíja.

Červená repa

Aj na prvý pohľad obyčajná zelenina pomáha detoxikovať organizmus. Najlepšie sa na tento účel hodí šťava, do ktorej môžeme pridať zázvor a citrusy. Samotná repa pomáha čistiť črevá a pečeň. Má močopudné účinky, pomáha vylučovať soľ z tela. Podporuje tvorbu červených krviniek. Zlepšuje vzhľad pleti a stav vlasov a nechtov.