Bodla vás včela alebo osa? Vieme, čo robiť

Prichádza opäť to obdobie, kedy sa budeme po záhrade preháňať bosí a kedy si budeme užívať to, ako je tráva mäkká a príjemná. V súvislosti s tým sa spája nepríjemný fakt, a síce opäť sa môže stať, že vás po roku bodne včela alebo osa, na ktorú nechtiac šliapnete, keď sa budete bosí preháňať na záhrade. Bodnutie od včely alebo osy nie je nikdy nič príjemné, na druhú stranu pri rýchlom jednaní dôjde k rýchlemu spľasnutia opuchu a o nič nebezpečného sa jednať nebude. Ako sme však spomenuli, je potrebné začať konať rýchlo, čo znamená, že by mal človek vedieť, čo v takej chvíli robiť.

Ak sa predsa len objaví chvíľka nepozornosti, ktorú pocítite tak, že vás bodne osa alebo včela, odporúčame vytiahnuť žihadlo, ak sa v nohe alebo kdekoľvek inde nachádza, a zájsť si do kredenca pre niekoľko surovín, ktoré dokážu veľmi rýchlo spľasnúť oteklost, ktorá sa po bodnutí hmyzom vyskytla.

Cibule alebo zemiak

Keďže môže byť uštipnutí osou alebo včelou jedovaté, je naozaj nutné pristupovať k bodnutiu veľmi rýchlo, aby sa predchádzalo budúcim zdravotným komplikáciám. Na pomoc si stačí vziať napríklad cibuľu, ktorá síce zapácha, ale ktorá je skvelým pomocníkom na osie bodnutie. Okrem toho pomáha tiež plátok surové zemiaky, ktorý má podobné účinky ako spomínaná cibule.

To sú však fígle, ktoré pozná pravdepodobne každý. Poďme si prezradiť menej známe pomocníkov, ktorí nás tiež zbaví nepríjemné bolesti a ešte nepríjemnejšie opuchu.

Ďalšie pomocníci na osie či včelie bodnutie

Účinnou pomocou sú tiež kvety, respektíve okvetné lístky skorocelu. Pomoc ponúka aj rebríček obyčajný, ktorý zbavuje predovšetkým nepríjemného svrbenia aj podráždenie pokožky. Ak si vopred sparíme banán, z ktorého urobíte kašičku, aj to je istá pomoc pri bodnutí hmyzom.

Pomáhajú tiež najrôznejšie olejčeky. Na mysli máme hlavne tea tree olej, tiež levanduľový éterický olej alebo obyčajnú aloe vera, ktorá vie doslova zázraky nielen pri bodnutí hmyzom.