Ako pestovať ovocie tak, aby sme sa vyhli škodcom a chorobám?

S príchodom teplých mesiacov sa rad pestovateľov pustila do stávkovania a pestovanie ovocia. Zatiaľ čo niektorí sú prichystané na takzvané bio pestovanie, rad pestovateľov vie, že aj ovocie môžu napadnúť škodcami alebo choroby, preto sú prichystané s pesticídmi v rukách. Lenže pravdou je, že pestovanie ovocia sa skutočne zaobíde bez najmenšieho postreku alebo iných chemikálií. Len treba vedieť, ako aký druh ovocia pestovať, aby ste predišlo spomínaným problémom.

Ak budete pestovať záhradu bez pesticídov a bez chemikálií, budete pestovať takzvané bio ovocia. Ovocie tak bude chutnejšia, šťavnatejšie, tiež bude krajšie na pohľad.

Ako pestovať jahody bez chémie

Najčastejšie pestovaným ovocím na záhrade je pravdepodobne jahoda. Jahodník je však pomerne náročný na starostlivosť, treba záhony pravidelne okopávať, pretože burina je presne to, čo jahody často sužuje. Aby ste sa vyhli škodcom alebo chorobám, konkrétne plesni sivej, ktorá má tendenciu jahody okupovať, mali by ste prejsť na mulčovanie záhonov, prípadne jahody vysaďte do mulčovacej netkanej textílie. Tým pádom vám odpadne všetky striekanie chémie.

Ako pestovať egreše a ríbezle bez chémie

Veľmi často je na záhradách pestovaný ríbezle. Aby však ríbezľovej záhony neboli príliš smutné vsádza sa na pestovanie egrešov, ktorý dokáže ríbezľovej záhony trochu ozvláštniť. Aby tieto druhy ovocia dobre plodili, mali by ste ich pestovať na slnečnom stanovišti, kde bude vlhkejšie pôda. Aby ste predchádzali zbytočným postrekom, medzi jednotlivé kríky vysádzajte aromatické byliny, ako je napríklad palina alebo mäta.

Ako pestovať maliny a černice bez chémie

Bez chémie možno napodiv pestovať tiež maliny a černice, ktoré sú opäť veľmi často pestovaným ovocím. Bežne by ste ich inak našli tiež na mnohých mýtinách alebo pasekách. Ak sa ich rozhodnete pestovať na svojej záhrade, opäť by ste nemali zabudnúť na mulčovanie, pretože aj v tomto prípade mulčovanie zabraňuje chorobám.