Biela huba na záhrade. Pozor, nie všetky sú na jedenie

Na záhrade rastie mnoho vecí. Okrem zeleniny, kvetov, stromov môžete naraziť aj na bielu špongiu na záhrade. Mnoho ľudí má tendenciu ich jesť, pretože sú to predsa len huby a huby sa jedia. Lenže mnohé z nich jedlé nie sú. Poďme sa ich naučiť rozpoznávať, nech si ste istí tým, že vám nespôsobia po požití zdravotné problémy.

Rastú vám na záhrade biele huby?

Biela huba na záhrade nie je ničím netradičným. Objaviť sa môže skutočne kdekoľvek. Rizikom sa stáva napríklad tam, kde sa bežne pohybujú deti či domáci miláčikovia. Obe dve skupiny majú tendenciu všetko jesť. Ako ale bolo spomenuté, nie všetky biele huby vyskytujúce sa na záhrade sú zdraviu neškodlivé. Niektoré môžu ublížiť, minimálne spôsobiť nevoľnosť.

Bedla začervená

Väčšinou pri komposte, pni alebo hneď pod stromami sa môže nachádzať bedla začervená. Na prvý pohľad môžu vyzerať ako šampiňóny, ale naozaj sa o šampiňóny nejedná. Ich lupene sú biele, klobúky tiež a veľké zhruba štyri a osem centimetrov. Neskôr sú až ľahko okrové, lupené môžu byť až ružovkasté.

Pokiaľ narazíte na tento druh húb, môžete konzumovať s čistým svedomím napríklad v podobe hubových rezňov.

Strmelka hmlenka

Je táto biela huba rastúca na záhrade jedlá alebo nie? Presne túto otázku si môžete pokladať aj v prípade, že sa na záhrade vyskytne strmelka mlžienka. Jedná sa o jedlú špongiu, ktorá má mäsité, biele až jemne matné klobúky. Tie môžu byť veľké sedem až pätnásť centimetrov. Niekedy sú jemne vyklenuté, neskôr sa dokonca vlnia.

Strmelka listomilná

Pozor ale na strmelku listomilnú. Rovnaké meno, iné priezvisko. A tiež iný efekt, ktorý spôsobí, keď ju pozeráte. Zatiaľ čo prvá spomínaná bola jedlá, táto je naopak jedovatá. A bohužiaľ sa nevyskytuje iba v lesoch, ale nachádza si cestu aj na slovenské záhrady.

A ako ju od vyššie spomínanej rozpoznáte? Tým, že jej klobúky sú uprostred lesklé a trenie je užšia, väčšinou má iba do jedného centimetra.