Symboly prania – čo znamenajú jednotlivé obrázky na oblečení?

Blíži sa sobota? To je pre mnohé deň veľkého upratovania. Počas týždňa sa na police usadil prach, koberec je zanešený od neporiadku, podlaha chce poriadne vytrieť od chlpov a spadených vlasov. A kôš na bielizeň hlási tiež preplnené. Pokiaľ je to tak aj vo vašom prípade, ponúka sa otázka, či dáte práčku ráno alebo večer. Mnohí sa však praniu dlhú dobu vyhýbajú, pretože si nie sú istí tým, čo symboly prania uvedené na oblečení vlastne znamenajú. Lenže pretože im dochádza spodná bielizeň v šuplíku a peniaze na účte, ktoré sú neustále investované do nových a nových kúskov, je načase im prísť na kĺb!

Čistiace symboly

Na oblečení nájdeme rôzne symboly prania. Rozdeliť ich je možné do niekoľkých skupín, z ktorých jednu tvoria čistiace symboly. Sú označením na chemické čistenie a väčšinou sídlia na oblečení, ktorých údržba je určená špecializovaným práčovniam. Ich základom je písmeno F, ktoré ukazuje na štandardný postup chemického čistenia. Značka W potom symbolizuje mokré čistenie. A prečiarknutá značka zakazuje tento typ prania bielizne.

Bieliace symboly

Ďalej na oblečení môžeme nájsť takzvané bieliace symboly, ktoré sú označené prázdnym trojuholníkom alebo trojuholníkom s písmenami CL. Druhý spomínaný symbol určuje bielenie s prípravkami obsahujúcimi chlór. Pokiaľ je však symbol preškrtnutý, je bielenie tohto kúsku oblečenia zakázané.

Sušiace symboly

Na oblečení sa nachádzajú aj sušiace symboly hovoriace, či daný kúsok oblečenia smie alebo nesmie do sušičky. Tento symbol je štvorcom s kolieskom. Pokiaľ je preškrtnutý, do sušičky sa s daným kúskom naozaj nesmie, inak by hrozilo nenávratné poškodenie.

Žehliace symboly

Nesmieme zabudnúť ani na žehliace symboly, ktoré sú väčšinou v podobe žehličky a bodkami vo vnútri nej, ktoré značia maximálnu možnú použiteľnú teplotu. Zatiaľ čo tri bodky značia teplotu rovnajúcu sa 200 stupňom Celzia, 2 bodky potom 150 stupňov a jedna bodka teplotu rovnajúcu sa 110 stupňom.