Behanie v zime: najčastejšie otázky a odpovede

Beh patrí k obľúbeným športovým aktivitám. K zvýšeniu záujmu došlo počas koronavírusovej pandémie, kedy v spoločnosti kolovali najrôznejšie koronavírusové, hygienické opatrenia. Behanie bolo jednou z mála aktivít, ktorá mohla prebiehať prakticky neobmedzene. Záujem o šport neutícha ani teraz, aj keď v hlavách mnohých športovcov vyviera množstvo otázok, na ktoré chcú poznať odpoveď. Poďme si tie najčastejšie predsa len zodpovedať.

Ako behať pri nízkych teplotách? Ide to vôbec?

Behanie nie je iba sezónnou aktivitou, ale je možné ju podstupovať prakticky denne za akéhokoľvek počasia alebo ročného obdobia. Kľúčom je predovšetkým správne oblečenie, ktoré každého bežca ochráni pred nízkymi teplotami.

Pri výbere oblečenia však upustite od hrubých vrstiev, ale dajte prednosť skôr viacerým tenkým vrstvám a oblečte sa ako cibuľa – jedna tenká vrstva na druhú. Zamedzíte tým zbytočnému prefúknutiu, navyše funkčné kúsky oblečenia budú hravo odvádzať pot.

Môžem mať topánky z leta?

Samostatnou kategóriou sú topánky. Najmä začínajúci bežci sa pýtajú, či môžu používať topánky z leta alebo či musia mať obutie, ktoré je vhodnejšie do chladných zimných dní. Všeobecne platí, že sa človek nemusí báť vybehnúť aj bežných topánkach, ale pokiaľ vie, že bude behať na poľných, lesných cestách, kde nie je taký spevnený terén a kde ho môže čakať poriadna snehová nádielka, je dobré siahnuť po kvalitnejšej obuvi odolnej proti nepriazni počasia , Ktorá bude z trochu pevnejšieho, no stále dobre prispôsobiteľného materiálu s vyvýšenou podrážkou.

Je zdravé behať v zime?

V súvislosti so samotným počas v zime sa mnoho ľudí pýta, či je vôbec zdravé behať počas chladných zimných dní. V skutočnosti to nie je nič, k čomu by dochádzať nemalo. Beh v zime je rovnako efektívny a rovnako zdravý ako behanie v inej časti roka.