Ako vyčistiť šperky

Ak máte doma šperkovnicu a v nej zlaté náušnice po babičke, strieborná retiazka či diamantový prsteň k zásnubám, možno práve premýšľate, ako ich sami vyčistíte, aby ste s nimi nemuseli do zlatníctva. Diamant sa môže poškrabať o iný diamant, treba prsteň o náušnice. Ak vlastníte viac diamantových šperkov, uchovávajte ich radšej oddelene v samostatných škatuľkách alebo v šperkovnici, kde má každý šperk svoj prostor. Diamant sa má čistiť každý pol rok. Diamantové šperky nenoste pri ťažkej fyzickej práci. Korunka držiace diamant, by sa ľahko mohla uvoľniť, diamant by mohol vypadnúť a stratiť sa. Ako prevenciu navštívte pri intenzívnom nosení takéhoto šperku každých 6 mesiacov šperkárov, aby skontroloval alebo upravil usadenie diamantov. Ligot diamantov zaistíte ich starostlivým čistením. Najlepšie je nechať čistenie a údržbu pravidelněprofesionálům.

Voda s jarou a alkohol

Namočte svoje šperky do vlažnej jarovej vody, ľahko ich očistite mäkkou kefkou na zuby, potom každý šperk samostatne opláchnite pod vlažnou tečúcou vodou a opatrne ich osušte v jemnej tkanine. Uistite sa, že vám v nádobe žiadny šperk nezostal, ako umývací kúpeľ vylejte. Na čistenie môžeme použiť aj číry alkoholbarviv a rôznych prísad. Ide o bezpečnú metódu aj pre vyčistenie diamantov. Odporúča sa čistý lieh, ktorý je dostupný v každej lekárni. Jednoducho potom stačí ponoriť šperky do pohára s liehom a za hodinu je prečistiť mäkkou kefkou. Potom ich osušte v jemnej tkanine.

Zlato a striebro

Zlato je mäkký kov a je vďaka tomu náchylné k mechanickému poškodeniu. Čím viac má zlatý šperk karát, tým je mäkší. Zlaté šperky nenoste pri športe alebo inej fyzickej námahe, aby nedošlo k ich poškodeniu. Ak sa rozhodnete čistiť svoje zlaté šperky doma, voľte prípravky určené pre nich. K dispozícii sú bavlnené handričky, čistiace vaty, peny a tiež krémy. Ak máte šperky s matným zlatým povrchom, je ideálne použiť práve tekutý roztok, do ktorého potom šperky vložíte. Pozor si dajte, ak máte prsteň s perlami alebo s kameňmi, pretože by ich roztok mohol poškodiť. Na striebro si kúpte roztok v drogérii alebo v zlatníctve. Nevkladajte do neho šperky s kameňmi či perlami. Ak chcete čistiť šperky s kameňmi, použite radšej len handričku alebo utierku napustenú špeciálnou impregnáciou. Zašednutým strieborným šperkom navráti lesk špeciálny vata, ktorú šperky hneď niekoľkokrát preleštite.