Ako včas rozpoznať príznaky zápalu slepého čreva? Poradíme

Na konci ľudského hrubého čreva sa nachádza malý výbežok červovitého charakteru. Ak sa upchá a zapáli, prinesie vám to nemalé problémy. V akútnej forme zápalu, ktorá sa objaví v priebehu niekoľkých málo dní, môže ísť o život. Ako spoznať príznaky zápalu, aby k niečomu podobnému nedošlo?

Šesť rôznych polôh

Jedná sa o náhlu brušnú príhodu, ktorá vyžaduje rýchly operačný zásah. Chronická forma prebieha dlhšie a počas nej sa objavujú bolesti brucha. Ako správne zápal rozoznať? Bohužiaľ to nie je úplne jednoduché. Apendix nie je u každého umiestnený v úplne rovnakom mieste, čo sťažuje okamžité rozpoznanie príznakov. Lekárske knihy uvádzajú viac polôh, kde sa u človeka môže tento červovitý útvar nachádzať. Hovorí sa až o šiestich rôznych miestach. Preto je potrebné sa pri akejkoľvek podozrivé bolesti v oblasti brucha vydať k lekárovi.

Bod najväčšie bolesti

Najčastejšie sú pri zápale apendixu bolesti vyskytujúce sa v oblasti pupka, smerujúce doprava k podbrušku. Pokiaľ pomyselne spojíte pupok s výbežkom panvovej kosti, približne v dvoch tretinách tejto trasy to bolí najviac. Hovorí sa tomu takzvaný McBurneyův bod. Prvýkrát ho opísal americký lekár Charles McBurney. Bolestivé miesto však nemusí byť u všetkých pacientov rovnaké.

Citlivosť k dotykom vyjadruje pokročilé štádium

Medzi príznaky zápalu je nutkanie na vracanie a vracanie samotné. Ďalej zvýšená teplota, nadúvanie, zápcha, nechutenstvo k jedlu. Brucho je citlivé k dotykom. Počas chôdze sa bolesť zväčšuje, rovnako tak pri otrasoch celého tela. Najväčší úľavu nakoniec chorý cíti ľahu na chrbte, kedy si pokrčí kolená. Pokročilejšie štádium, kedy je už ohrozená aj brušné stena, charakterizuje veľmi bolestivé pichanie, brucha sa už prakticky nie je možné bezbolestne dotknúť prstami. V takom prípade je rada jediná: Choďte okamžite k lekárovi.