Ako si vyrobiť knihu v pohodlí domova

Stane sa vám niekedy, že vhlave nosíte skvelý nápad alebo myšlienku, a rozhodnete sa ich previesť do písaného slova? Áno, mám na mysli spísať ich a vydať knižne. V dnešnej dobe sa už nejedná o niečo nemysliteľné, pravdou naopak je, že veľa ľudí v sebe skrýva spisovateľský talent.

Ak máte aspoň hmlisté povedomie o autorských peripetiách, viete, že spísanie knihy nie je tá najzložitejšia časť. Oveľa ťažšie je prinútiť niektoré veľké vydavateľstvo váš skvost vydať. Úprimne, vo viac ako polovici prípadov sa to ani nepodarí. Potom je nutné zvoliť alternatívnu cestu, a tou môže byť ručné zviazanie popísaných papierov do knižnej podoby.

Pri ručne robených kníh musíte brať vúvahu najrôznejšie úskalia, ktoré vás doteraz pravdepodobne nikdy nenapadli. Jedinou starosťou bolo knihu spísať, všetko ostatné za vás malo vyriešiť vydavateľstvo. Keď sa ale vydavateľstvo dištancuje, musia na rad prísť vaše šikovné prsty a trocha tej umeleckej tvorivosti. Neodporúčam preto výrobu knihy s deťmi, pretože výsledok nebude tak estetický, hoci si počas práce užijete veľa zábavy.

Pomôcť môže internet

Na internete nájdete nespočetné množstvo video návodov, ako si v pohodlí domova vytvoriť vlastnú knihu jednoduchým zviazaním listov. Pravdou však zostáva, že aj pri tejto na prvý pohľad odpočinkovej činnosti musíte mať určité logické uvažovanie a zmysel pre detail.

Ako zviazať knihu v pohodlí domova

Vyžehlené listy prehnete napoly a zase rozložíte a položíte všetky na seba. Teraz príde to najhoršie – pravítkom si na ten prvý papier z kôpky načrtnite pravidelne švy. Na A4 je 5 dielikov (dlhé asi 1,5 cm) a na A5 4 diely. Medzi nimi cca 2 cm a na okrajoch musia byť tiež medzery min. 5 mm. Každý koniec dielika prepichnite špendlíkom tak, aby dierka zanechala stopu na všetkých papieroch na kôpke (tzn. musia na sebe ale rovno ležať, aby všetky dierky boli na prostriedku!).

Z hromady vždy odoberte 6 ks listov na jeden zväzok (je to ale na vás, ako chcete mať tučný jeden zväzok). Navlečte si dvojito poriadne dlhú bavlnku (asi by išla aj niť, najlepšie režná) a začnite navliekať. Prvý vpich musí byť zvonku na kraji, a potom len prevliekať cez predpripravené dierky dovnútra a von.

Z vnútornej strany nechajte povrázok utiahnutý, ale z vonkajšej ho nechajte voľný cca 4 cm. Vzniknuté oblúky na vonkajšej strane potom prestrihnite a na každej slučke urobte dvojitý uzol. Pozor, aby sa povrázok nevyvliekol, ale zároveň riadne uťahujte.