Trh s fotovoltaikou rastie do markantných rozmerov

Samozrejme za to môžu veľké výkyvy na trhoch s elektrickou energiou, avšak už teraz môžeme s čistým svedomím konštatovať, že trh s fotovoltaikou sa rozrástol do obrích rozmerov, o ktorých sa najmä spoločnostiam poskytujúcim túto službu ani nesnívalo. Z posledných prieskumov vyplýva, že v minulom roku bolo pripojených k sieti fotovoltaických elektrární okolo 34-tisíc domácností. Bolo tak postavených o takmer desaťtisíc úsporných riešení viac, čo predstavuje neuveriteľný percentuálny skok. A podľa všetkého sa bude v tomto nastolenom trende aj naďalej pokračovať.

Záujem ľudí bude rásť

Podľa odborníkov sa záujem o fotovoltaické elektrárne na kľúč nebude znižovať. Dôvod je prostý – aktuálna neistá doba a tiež neistá situácia na trhoch s elektrickou energiou. Ľudia chcú na jednu stranu šetriť, na druhú stranu byť čo najmenej závislí od bežných dodávateľov energií pre prípad, keby došiel negatívny scenár. Chcú, aby ich to postihlo čo najmenej.

Vplyvom zvýšeného rastu rastie aj počet profesionálov, ktorí môžu túto službu ponúkať. Avšak v porovnaní s tým, aký veľký záujem o fotovoltaické elektrárne teraz je, je počet kvalifikovaných pracovníkov veľmi malý. Vyžaduje sa ich viac, rovnako ako sa vyžaduje dostatočné množstvo niektorých komponentov na trhu. Práve s nedostatkom súčiastok sa aj na trhu s fotovoltaickými elektrárňami teraz stretávajú.

Domácnosti chcú solárne panely najviac

Aj keď je pravdou, že záujem o fotovoltaickú elektráreň rastie aj u väčších firiem (hlavne po nedávnom zjednodušení legislatívy, kedy získanie povolenia už nie je také ťažké), stále sú tými hlavnými ťahúňmi rodinnej domácnosti, ktoré chcú znížiť odber príliš drahej elektrickej elektriny.

Navyše sa stále ešte využíva z dotácií programu Nová zelená úsporám, vďaka ktorému pribúda záujemcov rekordným tempom.