Predávate nehnuteľnosť? Pozor na chyby pri stanovovaní jej predajnej ceny

Pokiaľ sa neuchýlite k výkupu nehnuteľnosti, budete musieť predať nehnuteľnosť tradičnou cestou čiže cestou cez predajné a inzertné portály. Alebo zvolíte realitné kancelárie, ale tie sú väčšinou až tou poslednou možnosťou. V prípade, že ste nehnuteľnosť nafotili a chystáte sa ju umiestniť na internet, mali by ste správne určiť jej cenu. Práve v tejto veci veľmi často chybujeme. Ako nájsť zodpovedajúcu hodnotu, ktorá nebude ani príliš prestrelená, ale zase nebude ani príliš nízka?

Neporovnávajte na realitných portáloch

Veľmi často sa chceme odpichnúť od cien nehnuteľností, ktoré sú na trhu ponúkané. Lenže realitné portály môžu ponúkať trochu skreslené čísla, ktoré sa od reálnych predajov môžu líšiť, a to vo výsledku až o niekoľko desiatok percent. Na realitných serveroch sa mnohokrát počíta s tým, že budú budúci majitelia chcieť zjednávať čiže ceny sú veľmi často prestrelené. Na základe toho by ste však chybne mohli určiť cenu predávanej nehnuteľnosti a mohlo by sa vám stať, že sa nehnuteľnosť prakticky predávať nebude.

Tak nech sa nedostanete na tú stranu majiteľov nehnuteľností, ktorí budú na svojho kupca čakať dlhé roky.

Neustále sčítanie doterajších nákladov

Mnoho majiteľov nehnuteľností chce získať aspoň to, čo do nehnuteľností jedného dňa „vrazili”. Lenže ak by ste neustále sčítali vynaložené náklady, pravdepodobne by ste nikdy nedošli k nejakej konkrétnej cifre, ktorá by bola pre nakupujúcich prijateľná.

Je nutné si uvedomiť, že náklady, ktoré kedy boli do nehnuteľností investované, potenciálnych kupcov vôbec nezaujímajú. Zaujíma ich iba jedno, a síce hodnota, ktorá je meraná k požadovanej cene nehnuteľnosti.

Podriaďovanie sa vlastnej potrebe

Pri predávaní nehnuteľnosti a tiež pri stanovovaní jej ceny by sme sa mali zbaviť seba samého. Ak budeme potrebu predať nehnuteľnosť klásť na prvé miesto, čoskoro zistíme, že buď chceme až príliš veľa, alebo ponúkame nehnuteľnosť značne pod cenou.

Na stanovovanie ceny za nehnuteľnosť má teda vplyv mnoho faktorov. Myslite teda na to.